Körforgásos gazdaságba illeszkedő világítástechnikai berendezéseket, intelligens világítótesteket fejleszt egy konzorciumi projekt keretében a veszprémi Pannon Egyetem és a HIFEKA kft. Erről közös sajtótájékoztatón számoltak be a konzorciumi partnerek. A kutatásfejlesztésre csaknem 600 millió forint támogatást nyertek el GINOP Plusz „Vállalati kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységek ösztönzése” pályázat keretében. Az összegből 209,55 millió forintot kap az egyetem. Az új innováció azzal, hogy a forgalom sűrűségét is érzékelni tudja, és ahhoz igazítja a világítás erősségét, az energiafelhasználásban megtakarításra is képes.
A projekt keretein belül nem csak új világítástechnikai megoldásokat dolgoznak ki, hanem modern LED világítótesteket is kifejlesztenek illetve gyártanak, melyek egyedre szabottan előre jelzik majd az egyes komponensek élettartamának végét, csökkentve a közvilágításban kritikusnak mondható üzemszünetek időtartamát, minimalizálva az üzemeltetési és karbantartási költségeket. Az adott működési körülmények közötti, egyes világítótest egyedekre kellő pontosságú élettartam előrejelzést szolgáltató modell a Pannon Egyetem Fény- és Színtan Kutatólaboratóriumával kerül kifejlesztésre a projekt keretében.
A Hofeka Kft. házon belüli gyors teszteszközfejlesztést valósít meg a teljes világítótest szintjén, tervezés, szimuláció, laboratóriumi vizsgálatok és 3D nyomtatás segítségével. A Pannon Egyetem által kifejlesztésre kerülő rendszer segítségével a mai igényeket kielégítő térbeli fényeloszlások rövid idő alatt, nagy pontossággal tervezhetők. A tervnek megfelelő lencse tesztverziójának 3D nyomtatása segítségével órákon belül rendelkezésre áll, amelynek validációja fényeloszlás szintjén a Hofeka Kft. meglévő laboratóriumában, sugárkövetés szintjén a Pannon Egyetem laboratóriumában további néhány óra alatt történik meg.
A projekt továbbá célul tűzi ki, hogy válaszol az intelligens világítás iránti igényekre is, IoT alapú, egyedileg fejlesztett szenzor és rendszerelemekkel. A jelenlegi közvilágítási szabvány lehetővé teszi a dinamikus világítási útosztály besorolást, így a valós idejű forgalmi információk alapján a közvilágítás sűrű forgalom esetén nagyobb megvilágítást biztosíthat, míg enyhe forgalom esetén jelentős energiamegtakarítás érhető el az adott forgalmi viszonyoknak megfelelő, szabványt kielégítő közvilágítás megvalósításával. Különleges események esetén lehetőség van akár az érintett oszlopközben egyedi megvilágítás megvalósítására is, így a közvilágítás valós időben teljesen adaptálódhat az aktuális felhasználói igényekhez. A projekt 2024-re innovatív, környezetbarát, a kor elvárásainak megfelelő és kihívásait magas színvonalon megválaszolni képes termék portfolió fejlesztését és gyártását teszi lehetővé. A projekt megvalósítási helyszínei: Nagytarcsa és Veszprém.
Vezető kép: Pannon Egyetem
Facebook
Twitter
YouTube
RSS