Pesti Srácok

Megkezdődött az MVM-per: tizenötmilliárdos hűtlen kezelés a tét

Megkezdődött az MVM-per: tizenötmilliárdos hűtlen kezelés a tét

Megkezdődött a Kaposvári Törvényszéken az úgynevezett MVM-per, amelyben a vádhatóság bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolja Kocsis István volt vezérigazgatót és öt vádlott-társát, köztük Kapolyi László volt MSZP-s politikust, akik a vád szerint - főként balkáni ügyletekkel - tizenötmilliárd forint kárt okoztak. A mai nap folyamán meghallgatott vádlottak szerint nem történt bűncselekmény.

Az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. egykori főtanácsadója szerint tevékenységének célja a cég gyarapodása volt, a Paksi Atomerőmű Zrt. korábbi igazgatója pedig az ellene vádként felhozott, veszteséget okozó szállodaberuházás kapcsán a vádirat hibáira hívta fel a figyelmet.

A Fővárosi Főügyészség szerint az MVM az előző évtized közepén, Kocsis István vezérigazgatósága idején erősíteni akarta térségbeli pozícióit, ám a cégcsoport több vezető alkalmazottja a jó anyagi pozícióban lévő MVM cégcsoport nevében előnytelen szerződéseket kötött külföldi cégekkel.

PestiSracok facebook image

A szerdán másodrendű vádlottként meghallgatott Sz. András - aki 2008-ig tanácsadói tevékenységet végzett az MVM számára -, több mint három órán keresztül olvasta fel részletes vallomását, amelyben igyekezett tételesen bizonyítani, hogy tanácsadói munkája az MVM gyarapodását szolgálta.

Hivatkozott arra, hogy 2007-ben az Állami Számvevőszék, 2008-ban pedig az MVM igazgatósága is elismerte a cég középtávú stratégiájának megvalósítása érdekében Kocsis István által tett erőfeszítéseket. Kifejtette, hogy a tervek a regionális terjeszkedést célozták meg, új erőművi beruházásokat és fejlesztéseket tartalmaztak, amelyekkel a cég értéket legalább a kétszeresére kívánták növelni.

Céljaik elérése érdekében számos nemzetközi céggel folytattak tárgyalásokat, felmérték a piaci lehetőségeket, bankokkal és befektetőcégekkel a terjeszkedéshez szükséges tőke előteremtésén fáradoztak. Jelentős erőművi kapacitások megszerzésére törekedtek, Romániában, a Balkánon és a szovjet utódállamok területén akartak terjeszkedni, hogy hosszú távon megújuló forrásokból származó energiakapacitásokhoz juttassák Magyarországot.

A másodrendű vádlott úgy fogalmazott: az okozhatott kárt az MVM-nek, hogy Kocsis István 2008-as leváltása után váratlanul stratégiaváltás történt a cégnél, a több százmilliárd forintos növekedés elindítására fordított költségek nem hasznosulhattak. Az új cégvezetés hibájának rótta fel, hogy a spanyolországi bejegyzésű cégével elvégzett tanácsadói munka eredményére egyáltalán nem voltak kíváncsiak, félbehagyták a megkezdett projekteket, a külföldi tárgyalások megszakadtak, és nem törődtek az addigi kiadások megtérülésével.

Sz. István a vallomása után nem kívánt további kérdésekre válaszolni, a vallomáshoz a mindvégig jelen lévő Kocsis István sem tett kiegészítést.

A negyedrendű vádlottként szereplő Kovács József, a Paksi Atomerőmű egykori vezérigazgatója szerdán nem kívánt vallomást tenni, de fenntartotta a nyomozás során tett korábbi vallomásait. A bíró által ismertetett jegyzőkönyvek után az atomerőmű volt vezetője azonban a vádirat hibáira hívta fel a figyelmet, egyebek között arra, hogy vezérigazgatói és igazgatósági tagi megbízatásának dátumai évekkel eltérnek a valós helyzettől.

Az ellene felhozott vád szerint kétmilliárd forintos kárt okozott a paksi Erzsébet szálloda felújításával, mert annak piaci értéke az átalakítások után alulmúlta a felújítására költött 4,2 milliárd forintot. Ennek kapcsán Kovács József azt mondta: a felújítással nem a számszerűsíthető megtérülés volt a cél, hanem az MVM-csoport igényeit szolgáló korszerű komplexum kialakítása.

A Kaposvári Törvényszéken folyó perben csütörtökön harmadrendű vádlottként K. Lászlót, a System Consulting vezetőjét hallgatja meg a bíróság.

MTI

fotó: Index.hu

Ajánljuk még

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.