Pesti Srácok

Ne szidd az egykulcsos adózást te áruló!

Ne szidd az egykulcsos adózást te áruló!

A Századvég elhatárolódik attól a munkatársától, akinek nyilvánosságra hozott tanulmányából kiderült, hogy az egykulcsos adózás a legjobban kereső, gyermektelen adózóknak kedvezett. A Századvég szerint Virovácz Péter nem a Századvég megbízásából írta tanulmányát. A tanulmányban Virovácz Péter és Tóth G. Csaba bemutatták, hogy az adózók alsó héttizede veszített az egykulcsos adózással. A felső tíz százalék pedig nagyon sokat nyert: az elengedett százmilliárdok háromnegyede a legjobban kereső, gyermektelen adózóknál maradt. A tanulmány az Állami Számvevőszék által gondozott Pénzügyi Szemlében jelent meg. Virovácz Péter a Századvég tudományos munkatársa, Tóth G. pedig a Debreceni Egyetem PhD-hallgatója. "Az adózókat jövedelmük alapján tíz csoportba sorolták. A tanulmány szerint az első hét jövedelmi tizedbe tartozók mind veszítettek, a legtöbbet a negyedik tizedbe tartozók, ők közel 30 milliárd forinttal több adót kénytelenek fizetni most, mint három éve. Ebbe a csoportba tartoznak a minimálbéren dolgozók. (Az első három csoportba azok tartoznak, akiknek nincs egész évben munkájuk, vagy ha van, nem főállásban dolgoznak, ezért lehet az, hogy a minimálbéren levők, akik minden hónapban alkalmazásban vannak, a jövedelmi listán három csoportot is megelőznek.) Az adóváltozások az átlagbért keresőknek és a még többet keresőknek kedveztek. Az átlagbéresek csoportja 6 milliárd forinttal kevesebb adót fizet, mint a ciklus elején, ők a nyolcadik tizedbe tartoznak. A kilencedik tizedbe tartozók 71 milliárd forinttal jártak jobban, és akiknek az éves bruttó bére a 3,88 millió forintot meghaladja (ez ha minden hónapban dolgozik, havi bruttó 323 ezer forintnál magasabb keresetet jelent), azok az igazi nyertesei az adórendszer átszabásának. Utóbbiak 500 milliárd forinttal fizetnek kevesebb adót (vagyis ennyit hagy náluk az állam). Ez óriási összeg" - írja az Origó. Fotó: Napi.hu

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!