Pesti Srácok

Tizenkét pont a zöldebb Magyarországért

Tizenkét pont a zöldebb Magyarországért

Hatvannégy környezetvédő civil szervezet 12 pontba foglalt környezetpolitikai kormányprogramjának kiáltványát eljuttatta a választáson induló pártok elnökeinek szerdán a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) - jelentették be a kezdeményező szervezetek sajtótájékoztatón szerdán Budapesten. A Levegő Munkacsoport, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), a Védegylet és az MTVSZ által készített környezetvédelmi programot a megalakuló kormánynak is eljuttatják majd.

Halmos Gergő, az MME ügyvezető igazgatója kiemelte: a zöldszervezetek legfontosabb elvárása az önálló környezetügyi minisztérium felállítása, és a környezet- és természetvédelmi hatóságok megerősítése. Véleménye szerint a környezetügy intézményrendszere jelenleg szétaprózott, számos finanszírozási és működési problémával küszködik, ezt többek között az ombudsman is megerősítette. A biológiai sokféleség megőrzése kulcskérdés, ezért a szervezetek azt várják, hogy az állami tulajdonban lévő erdőkben, gyepeken, és vizes élőhelyeken természetvédelmi kezelést és ne nyereségérdekelt gazdálkodást folytassanak.

Halmos Gergő hangsúlyozta: a 12. pontjuk szerint környezeti nevelést be kell építeni az oktatásba, javaslataik között szerepel annak biztosítása, hogy minden gyermek rendszeresen jusson ki a természetbe tanulmányai során erdei óvoda és erdei iskola keretében. Lukács András, Levegő Munkacsoport elnöke elmondta: szeretnék elérni, hogy a pártok vezetői aláírásukkal vállaljanak jogilag is számon kérhető kötelezettséget ígéreteik megvalósítására. A kiáltványhoz csatolt nyilatkozattervezet úgy fogalmaz: amennyiben nem teljesítik a vállalásukat, akkor lemondanak a jövedelmük minimálbér feletti részéről - mondta. Hozzátette: a szankciókat tartalmazó kezdeményezés egy lépés a választott képviselők számon kérhetősége irányába.

PestiSracok facebook image

Farkas István az MTVSZ ügyvezető elnöke azt emelte ki, hogy Magyarországról ki kell vezetni az atomenergiát, a paksi bővítéssel kapcsolatos döntést újra kell gondolnia a parlamentnek. A szervezetek nemet mondanak a paksi bővítésre, amely szerinte a nemzeti függetlenség kérdését is felveti. Az energiapolitikát a megújuló energiára kell építeni, a költségvetési politikába pedig be kell építeni a környezeti szempontokat - sorolta.

Forrás: MTI. Fotó: Tranzit.blog.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!