Pesti Srácok

Gengszterekhez és nácikhoz hasonlította Orbánt a Washington Post

Gengszterekhez és nácikhoz hasonlította Orbánt a Washington Post

Kíméletlen hangvételű szerkesztőségi cikkben kritizálja Orbán Viktor magyar miniszterelnököt a Washington Post. Az amerikai lap maró gúnnyal emlékeztet, hogy Orbán eddig magas rangú küldöttekkel és lobbistákkal győzködte az Egyesült Államokat és az Európai Uniót is, hogy a politikáját valójában félreértik, amit csinál, az voltaképpen leszámolás a kommunizmus utolsó maradványaival, amihez képest ő volt az, aki az illiberalizmusról szóló tusnádfürdői beszédével kihúzta a szőnyeget a saját propagandistái alól.

A rendkívüli beszédben – idézi fel a Washington Post – Orbán kinyilvánította, hogy Magyarországot egy olyan országgá akarja átalakítani, amely – idézi a magyar kormányfőt az amerikai lap – „vállalja annak ódiumát", hogy kimondja, karakterét tekintve nem liberális természetű.

Orbánt a gazdasági válság vezette erre a következtetésre. Főleg az Egyesült Államokról nyilatkozott lesújtóan. Szerinte az amerikai puha hatalom ereje hanyatlik, mert a liberális értékek ma a korrupciót, a szexet és az erőszakot testesítik meg, és olyan országokra hivatkozva, mint Szingapúr, Kína, Oroszország és Törökország mindehhez hozzáfűzte, hogy a liberális társadalomszervezési elvekkel, módszerekkel és egyáltalán a társadalom liberális megértésével szakítani kell – írja az amerikai lap.

PestiSracok facebook image

A Washington Post szerint a magyar miniszterelnök egyébként homályban hagyta, hogyan is néz ki ez az általa elképzelt illiberális modell, de a magyarok négy év után már túlságosan is jól tudják, hogy mire gondolt: a szólásszabadság korlátozására, a nem-keresztények és a romák elleni intézkedésekre, a gazdasági populizmusra és a külföldi tőkével szembeni gyanakvásra és hangulatkeltésre. „Amit Orbán egy válság utáni új politikai modellként állít be, nem sokkal több annál, amit gengszterek és sarlatánok műveltek a 20. században, beleértve Magyarország második világháború alatti náci rezsimjét. Ha a beszédben egyáltalán volt valami újdonság, az az, hogy Magyarország szeretne illiberális ország lenni úgy, hogy közben az EU megbecsült tagja marad"– állapítja kajánról lesújtó hangra váltva a Washington Post.

Az amerikai lap szerint az EU-nak mielőbb meg kellene fosztania Orbánt ettől a megbecsültségről szóló tévképzettől, az Egyesült Államoknak pedig egyszerűen alacsony szintre kell helyeznie a diplomáciai kapcsolatait Magyarországgal. „Orbán kizárta magát a Nyugatról. Őt és a kormányát is ennek megfelelően kell kezelni"– zárul az amerikai lap szerkesztőségi cikke.

Forrás: Nol.hu

Fotó: MTI

Ajánljuk még

Nagyon súlyos, sötét dolgokról írok - Mező Gábor az első novelláskötetéről, régi és új ügynökökről (PS-videó)

‎Polbeat 2024 szeptember 10.
Nagyon súlyos, sötét történetekről írok. Gondolom nem meglepetés, hogy a XX. század második feléből. Azért dolgozom, hogy valamennyire tanuljunk a múltból, és ne menjünk bele ugyanazokba a csapdákba, amikbe korábban. Erre vonatkozik a cím, hogy Az ördög van odakint. Az ördögöt valahogy kívül kell tartanunk, nem szabad beinvitálni a házunkba. Ugyebár csak akkor tud bejönni, ha meghívjuk - mondta Mező Gábor kutató-író első novelláskötetéről, Huth Gergely kérdéseire.

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.