Pesti Srácok

A magyar külügy is megszólalt a horvát túsz lefejezése miatt

A magyar külügy is megszólalt a horvát túsz lefejezése miatt

Magyarország határozottan elítél mindenfajta zsarolást és terrorcselekményt, így Tomislav Salopek horvát állampolgár meggyilkolását is – közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szerdán.

Miközben részvétüket fejezik ki, emlékeztetni akarnak arra, hogy az Iszlám Állam eszközei elfogadhatatlanok, az általuk képviselt elvek ellentétben állnak a civilizáció és a humanizmus általánosan elfogadott elveivel – írta a KKM a közleményében.

Magyarország a jövőben is mindent megtesz, hogy az állampolgárait megóvja, és ehhez nemzeti eszközöket és a nemzetközi együttműködés nyújtotta lehetőségeket is használni kívánja – fogalmaztak. Az Iszlám Állam dzsihadista szervezet egyiptomi csoportja szerda kora délután fotót tett közzé a közösségi médiában az általuk fogva tartott horvát túsz lefejezéséről.

PestiSracok facebook image

Az Egyiptomban dolgozó Tomislav Salopeket július 22-én rabolták el dzsihadisták, miközben Kairóból munkába igyekezett. A harmincegy éves, kétgyermekes horvát férfi egy olaj- és gázlelőhelyek feltárásával foglalkozó francia cég munkatársa volt.

A Sínai-félsziget északi részén tevékenykedő Vilájat Színáa fegyveresei egy hete a börtönökben raboskodó "muzulmán nők" szabadon engedését követelték horvát túszuk elengedéséért, és erre 48 órás határidőt szabtak. Azóta azonban nem jelentkeztek újabb fenyegetéssel vagy követeléssel a nyilvánosság előtt.

Zoran Milanovic horvát miniszterelnök mély megdöbbenésének adott hangot a hír hallatán. A kormányfő megszakította szabadságát, és rendkívüli sajtótájékoztatót tartott, ahol elítélte a "felháborító és elfogadhatatlan" erőszakos cselekedetet.

Milanovic szerint hivatalos tájékoztatást még nem kaptak az egyiptomi kormánytól arról, hogy a képen valóban az elrabolt Tomislav Salopek látható-e, de a legrosszabbtól tartanak.

Forrás: MTI

Fotó: mno.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!