Pesti Srácok

Az amerikai melegjogi kampány a visszájára sült el Afrikában

null

Gyanakvó szomszédoktól a hadurakig mindenki a privát szférájukban turkál. Zsarolók vadásznak zsákmányukra a szociális média azon honlapjain, ahol eddig partnert kerestek. Rendőrök rutinszerűen állítják meg őket, inkriminált képeket és chat-beszélgetéseket keresve a mobiltelefonokon. Vélhetőleg ezért mondják az afrikai homoszexuálisok, hogy az amerikai melegjogi kampány inkább ártott, mint használt.

Miután az anti-homoszexuális törvények hatályba léptek, számos meleg nigériai azt mondja, hogy sokkal komolyabb zaklatásnak, - időnként erőszaknak - vannak kitéve, mint korábban.

A meleg aktivisták a jogszabályokat, a hatóságokat és a széleskörű szociális intoleranciát egyaránt a problémáik gyökereként azonosítják, de mégis a legfontosabb okot az Egyesült Államok kormányának kampányában látják.

PestiSracok facebook image

„Az amerikai támogatás csak rosszabbá tette a dolgokat.” –mondta a 24 éves Mike, aki biológiát hallgat Minnában, Nigériában. „Sokkal erősebb az ellenállás, ugyanis a kampány felerősítette az emberek védekező mechanizmusait.”

Négy éve az amerikai kormány egy ambíciózus kampányba kezdett annak népszerűsítése érdekében, hogy a polgári jogokat kiterjesszék, illetve a melegjogokat elfogadják. A kampányban az amerikai diplomaták, külföldi segélyszervezetek és még Obama elnök is részt vett.

2012 óta az amerikai kormány több mint 700 millió dollárt költött melegjogi szervezetek támogatására. A pénznek több mint a fele a szubszaharai régióba fókuszálódott, amely rávilágít a kampány pontos céljára.

Amerika pénze és diplomatikus hálózata nyílt vitákat indított azokban a társadalmakban, ahol maga a téma is tabu volt akár pár évvel ezelőtt is. Ezzel együtt a melegek és leszbikusok sokkal láthatóbbá váltak, egyben erőteljes zaklatást és erőszakot tapasztaltak.

Az amerikai kampány számos „eredménye” közül a legjelentősebb az anti-homoszexuális törvény elfogadása lett Nigériában, Afrika legnagyobb államában, 2014-ben. A törvény 14 év börtönbüntetéssel pönalizálta a homoszexuális kapcsolatot, sőt bűncselekménnyé nyilvánította a részvétet is bármelyik meleg rendezvényen. A támogatók és az ellenzők is egyértelműen az amerikai nyomásra adott ellenreakciónak értékelik a törvény elfogadását.

Forrás: New York Times

Fotó: nyt