Pesti Srácok

Prága nem akar a terhességmegszakítás mekkájává válni

Prága nem akar a terhességmegszakítás mekkájává válni

Csehországban nagyon liberális a terhesség mesterséges megszakításának törvényes szabályozása, minek következtében egyre nő a hazai és a külföldi páciensek száma. A hivatalos kimutatások szerint a cseh nők tavaly mintegy 21 ezer esetben éltek a terhességmegszakítás lehetőségével. A külföldi páciensekről a magánklinikák nem közölnek adatokat.

Mintegy 4000-5000 ember tüntetett a terhességmegszakítás ellen szombaton Prágában. A Nemzeti menet az életért elnevezésű akciót 16-odszor rendezték meg a cseh fővárosban a civil szervezetek.

PestiSracok facebook image

- nyilatkozott újságíróknak Zdenka Rybová, a Mozgalom az életért civil szervezet egyik vezetője.

A tüntetésen több katolikus püspök, számos pap és apáca is részt vett. A menetelők cseh nemzeti zászlókat, különféle transzparenseket és több tucatnyi fehér keresztet vittek. A vezető politikusok közül egyedül Pavel Belobrádek kereszténydemokrata miniszterelnök-helyettes menetelt a tömegben.

A belvároson végighaladó menetet több helyen ellentüntetők várták olyan jelszavakkal, mint „Az én testem, az én választásom" vagy „Nem bűn a biztonságos szex". Rendzavarásra nem került sor.

A Vencel téri cseh Nemzeti Múzeum történelmi épülete előtt álló Szent Vencel lovas szobornál Dominik Duka prágai érsek, a cseh katolikus egyház feje, valamint Frantisek Radkovsky pilseni megyés püspök szólt az összegyűltekhez. Mindketten élesen bírálták a terhességmegszakításokat, és köszönetet mondtak azoknak, akik vállalják a gyermekek felnevelését.

- jelentette ki Frantisek Radkovsky püspök.

Forrás: MTI Fotó: christnet.cz

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!