Pesti Srácok

Eltávolítják a puccshoz köthető állami alkalmazottakat Törökországban

Eltávolítják a puccshoz köthető állami alkalmazottakat Törökországban

Még mindig több mint ezer állami alkalmazott nem tért vissza munkahelyére, miután Ankara hétfőn határozatlan időre felfüggesztette több mint hárommillió török közalkalmazott éves szabadságát – mondta csütörtökön Mehmet Şimşek török miniszterelnök-helyettes Ankarában a külföldi sajtó képviselőinek.

Binali Yıldırım török miniszterelnök úgy nyilatkozott, minden köztisztviselőt eltávolítanak posztjáról, aki bármilyen módon köthető a puccskísérletért Ankara által felelőssé tett Fethullah Gülen Egyesült Államokban élő hitszónokhoz és az általa kiépített „árnyékállamhoz”.

Şimşek a szerda késő este meghirdetett három hónapos rendkívüli állapotra reagálva kizárta a kínvallatások és a kijárási tilalom lehetőségét. Mint fogalmazott: az intézkedést arra használják fel, hogy gyorsan cselekedjenek a puccskísérlet elkövetőivel szemben. Şimşek szerint a Gülen-hálózat okozta kockázat és fenyegetés valós, ezért hamar lépni kell. Leszögezte, hogy a mostani rendkívüli állapot – amelyben a jogállamiság nem szenved csorbát – különbözik majd a megelőző évtizedek példáitól, de az tartoznak az embereknek azzal, hogy kutassák fel a felelősöket. Biztosítják a jogi keretet, meglesz a megfelelő bírósági felülvizsgálat, – tette hozzá, hangsúlyozva, hogy akiket bűnösnek találnak, azok megtámadhatják a törvényszék döntését.

PestiSracok facebook image

A múlt pénteki puccskísérlet óta 58 ezer 881 közalkalmazottat távolított el a kormány az állami szférából. Şimşek hangsúlyozta, hogy ez a szám nem veszélyezteti a több milliós állami szféra működését.

MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!