Pesti Srácok

Húsz év szabadságvesztésre ítéltek egy amerikai dzsihadistát

Húsz év szabadságvesztésre ítéltek egy amerikai dzsihadistát

Húsz év börtönbüntetésre ítélt egy virginiai szövetségi bíróság egy amerikai állampolgárt, aki az Iszlám Állam dzsihadista szervezethez csatlakozott harcolni, majd visszatért.

A 27 éves Mohamad Khweisre pénteken szabták ki a büntetést, miután korábban az idén már bűnösnek találták terrorista tevékenységben. Khweis 2015 decemberében utazott az Iszlám Állam által ellenőrzött szíriai és iraki területekre, ahol még tagsági kártyát is kapott a terrorszervezettől. Az amerikai állampolgár azonban néhány hónap után kiábrándult a dzsihadista csoportból és megszökött.

Az ügyészség 35 év szabadságvesztés kiszabását kérte, míg a védelem 5 év büntetést javasolt. Khweis védőügyvédje azzal érvelt, hogy a szigorú büntetés elrettenthet más amerikai dzsihadistákat attól, hogy kilépjenek az Iszlám Államból.

A New York-i székhelyű Soufan Group biztonsági kockázatelemző agytröszt kedden közzétett jelentésében közölte, hogy harminchárom országból származó, legalább 5600 iszlamista tért már vissza hazájába. A világ 110 országából több mint 40 ezren jelentkeztek külföldiek az Iszlám Állam soraiba a szélsőségesek "kalifátusának" 2014 júniusi kikiáltását megelőzően és utána is. Közülük 5718-an Nyugat-Európából, több mint 8700-an a volt szovjet tagköztársaságokból, illetve 439-en Észak-Amerikából gyűltek a dzsihadisták zászlaja alá - áll az agytröszt jelentésében.

PestiSracok facebook image

Az Iszlám Állam több ezer fegyverese vesztette életét a szíriai és az iraki harcmezőkön, miközben a terrorszervezet által egykor lerohant területek szinte mindegyikét sikerült mára visszafoglalni.

MTI

Vezető kép: az ISIS dzsihadistái AP Hírügynökség

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!