Pesti Srácok

Szaúd-Arábia visszatér egy "mérsékelt és toleráns" iszlámhoz

Szaúd-Arábia visszatér egy "mérsékelt és toleráns" iszlámhoz

Szaúd-Arábia visszatér egy "mérsékelt és toleráns" iszlámhoz, a szélsőségességet pedig Rijád hamarosan elpusztítja" - jelentette ki kedden a szaúdi trónörökös egy rijádi tanácskozáson. A 32 éves Mohamed bin Szalmán a befektetési konferencián részt vevő mintegy 2500, köztük külföldi küldött előtt közölte: "Visszatérünk egy mérsékelt iszlám gyakorlásához, amely nyitott a világra és minden más vallásra".

AFP francia hírügynökség emlékeztetett arra, hogy mióta júniusban kinevezték koronahercegnek, Mohamed bin Szalmán azon munkálkodik, hogy lazítsanak a szaúdi társadalmat szigorúan irányító vallási előírásokon. Felszólalásában a trónörökös egyebek közt kiállt amellett, hogy a királyság feloldotta az arra vonatkozó tiltást, hogy a nők nem vezethetnek gépjárművet. "Nem ilyenek voltunk a múltban" - indokolta a változást a trónörökös. Mohamed bin Szalmán azt mondta, hogy úgy érzi: Szaúd-Arábia 1979-ben tért el a mérsékelt iszlámtól. Fogadkozott: az olajban gazdag közel-keleti ország nem azzal fog még 30 évet eltölteni, hogy szélsőséges ideológiákhoz alkalmazkodik. Ezeket az ideológiákat hamarosan elpusztítják - szögezte le.

- hangsúlyozta. A trónörökös emellett bejelentette egy új város építését Szaúd-Arábia északkeleti részén, amelynek energiaigényeit teljes egészében alternatív energiaforrások által fedeznék. A Neom névvel fémjelzett 500 milliárd dolláros (mintegy 132 ezer milliárd forintos) projektet a Vörös-tenger partján, az egyiptomi és jordániai határ közelében valósítanák meg. A város technológiai innovációs központként működne, megépítésében a koronaherceg által elnökölt szaúdi állami befektetési alap, a szaúdi kormány és nemzetközi technológiai vállalatok segédkeznének.

PestiSracok facebook image

PS/MTI, fotó:AP

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!