Pesti Srácok

Századvég: A Néppárt és a Szabadságpárt koalíciója a legvalószínűbb Ausztriában

Századvég: A Néppárt és a Szabadságpárt koalíciója a legvalószínűbb Ausztriában

Az osztrák választások után valószínűbb, hogy a győztes Osztrák Néppárt (ÖVP) az Osztrák Szabadságpárttal (FPÖ) köt koalíciót, mert közöttük „sokkal több a találkozási pont", mint az ÖVP és a szociáldemokraták (SPÖ) között - jelentette ki a Századvég Alapítvány elemzője az M1-nek. Az elemző szerint a voksok azt mutatják, a befogadó migrációs politikának az osztrákok véget kívánnak vetni.

Annál is inkább, mert a választók éppen az Ausztriát évtizedek óta kormányzó ÖVP-SPÖ-koalícióra mondtak nemet a voksoláson, így a koalíció újraalkotása nem lenne jó húzás Sebastian Kurz ÖVP-elnök szempontjából - vélekedett Pócza István. Ugyanakkor az ÖVP és a FPÖ álláspontja közel áll egymáshoz a migráció és az Európai Unió jövője tekintetében is - tette hozzá.

Az elemző szerint a voksok azt mutatják, a befogadó migrációs politikának az osztrákok véget kívánnak vetni, továbbá megelégelték azokat a háttéralkukat, amelyek nyomán az SPÖ mindig biztosította a helyét a kormányban. Ugyanakkor Sebastian Kurz egy modern jobboldali fordulatot hajtott végre az ÖVP-ben, amely egyre inkább balra tolódott és egyre inkább megkülönböztethetetlenné vált az SPÖ-től - mondta a kutató.

Arról is szólt, hogy Kurz személyében egy olyan politikus lehet az osztrák kancellár, akinek Magyarországgal és a visegrádi négyekkel a legtöbb kérdésben azonos az álláspontja.

PestiSracok facebook image

- mondta Pócza István.

A vasárnapi ausztriai parlamenti választás előzetes végeredménye szerint a szavazáson a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) győzött a voksok 31,6 százalékával, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ, 26,9) és az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ, 26,3 százalék) előtt.

Forrás: MTI; fotó: theatlantic.com

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!