Pesti Srácok

Eurómilliárdokat szán Brüsszel a befogadásért Németországnak jutalomból

Eurómilliárdokat szán Brüsszel a befogadásért Németországnak jutalomból

Több milliárd euró támogatást fizetne a brüsszeli Európai Bizottság Németországnak a menekültek befogadásáért - írta pénteken a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című német lap. Az EU statisztikai hivatalának (Eurostat) adatai szerint 2013 és 2017 között nagyjából 1,7 millió nem EU-s állampolgár telepedett meg Németországban, legnagyobb részük 2015-ben érkezett.

A brüsszeli tervek alapján Németország 4,5 milliárd euró (1440 milliárd forint) támogatáshoz juthat az Európai Unió (EU) 2021-ben kezdődő hétéves költségvetési ciklusában a menekültek befogadásáért. "Itt még nem tartunk" - kommentálta a lapértesülést Steffen Seibert német kormányszóvivő pénteki berlini tájékoztatóján. Kérdésre válaszolva kifejtette, hogy az esetleges támogatás a bizottság költségvetési javaslatáról folytatott igen nehéz tárgyalások eredményétől függ.

A FAZ beszámolója szerint Brüsszel az EU-n kívüli országok 2013 óta érkezett állampolgárai után fizetne, fejenként 2800 eurót, leszámítva azokat, akik időközben távoztak Németországból. Az EU statisztikai hivatalának (Eurostat) adatai szerint 2013 és 2017 között nagyjából 1,7 millió nem EU-s állampolgár telepedett meg Németországban, legnagyobb részük 2015-ben érkezett. A FAZ kiemelte, hogy a társállamok ellenállása miatt elbukott Angela Merkel német kancellár azon törekvése, hogy az uniós támogatások csökkentésével büntessék a menekültválság kezelésében nem együttműködő tagországokat. Az a felvetés viszont támogatásra talált Brüsszelben, hogy ha büntetés nincs is, akkor legalább támogassák a legnagyobb terheket viselő országokat. A bizottság elképzelése szerint a támogatást a strukturális - szerkezetátalakítási - és beruházási alapokból fizetnék ki. A büntetésre vonatkozó eredeti német javaslatban is ezek az alapok szerepeltek.

A mezőgazdasági támogatásokkal együtt az EU költségvetésének 80 százalékát kitevő strukturális és beruházási alapok forrásainak felhasználásában eddig nem volt szempont a migráció, a pénzt a gazdasági teljesítmény, valamint a munkaerőpiaci és a demográfiai adatok alapján osztották szét a tagállamok között. A bizottság terve alapján viszonylag alacsony lenne a migráció következményeinek kezelésére elkülönített források aránya, Németország viszont kiugróan nagy mértékben profitálna az újításból. A hétéves ciklus egészét tekintve Németországnak 15,7 milliárd euró járna ezekből az alapokból, a pénz majdnem egyharmadát a menekültek támogatása révén szerezné meg - írta a FAZ.

PestiSracok facebook image

Németország így is mintegy 20 százalékkal kevesebb támogatáshoz jutna a strukturális és beruházási alapokból, mint a 2014-2020-as ciklusban megítélt 19,8 milliárd euró. A bizottság indoklása szerint a csökkenés oka a Brexit, az egyik legnagyobb nettó befizető, Nagy-Britannia távozása a közösségből. Azonban a menekültek befogadásáért kilátásba helyezett összegek nélkül Németország még nagyobb, csaknem 50 százalékos veszteséget szenvedne el.

Forrás: MTI; fotó: korkep.sk

Ajánljuk még

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.