Pesti Srácok

Grandiózus nemzetstratégiai program a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program

Grandiózus nemzetstratégiai program a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program

Grandiózus nemzetpolitikai programnak nevezte a Kárpát-medencei óvodafejlesztési programot a feladattal megbízott miniszteri biztos szerdán Budapesten. Grezsa István szerint fontos, hogy a képzési rendszerbe olyan szakterületeket emeljenek be, amelyek javítják a külhoni magyar óvodák szakmai világát.

A miniszteri biztos a külhoni gyermekpszichológusoknak a program keretében zajló képzésén köszöntőjében úgy fogalmazott, "a felépített falakon túl sokkal fontosabb, hogy mi történik a falakon belül", hiszen a határon túli magyar gyerekek az óvodában találkoznak először intézményesített formában az anyanyelvvel, a magyar kultúrával.

Kiemelte, a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program ezért nemcsak szakmapolitikai, de nemzetstratégiai kérdés is. A program során szerzett tapasztalatairól Grezsa István példaként elmondta, a Magyarországon magától értetődő bölcsődei rendszer a környező országokban nehezen elérhető, de ugyanilyen "hézagosan" lehet hozzáférni az óvodapedagógiát segítő egyéb szakmákhoz - mint a logopédia, gyermekpszichológia - is.

Ezért tartották fontosnak - folytatta -, hogy a képzési rendszerbe vegyenek be olyan szakterületeket, amelyek javíthatják a magyar óvodák világát. A cél az - emelte ki -, hogy az óvodába járó gyerekek most 48 ezres száma elérje a 60 ezret. Hozzátette: ez a cél reális, még akkor is, ha a magyar kormány tisztában van a demográfiai tényekkel és a gazdasági elvándorlással is, amelyek szintén sújtják a határon túli magyar közösségeket.

PestiSracok facebook image

Velkey György, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke arról beszélt, hogy örömmel csatlakoztak a program szakmai részéhez. Mint mondta, programjaikkal, képzéseikkel igyekeznek megszólítani a határon túli gyermekorvosokat, és velük szoros kapcsolatot kiépíteni. Olyan kapcsolatrendszer épül, amely a mindennapokban használható és hasznosul - fogalmazott a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.

A Kárpát-medencei óvodafejlesztési programot 38,5 milliárd forint keretösszegből két ütemben hajtják végre 2020. december végéig. A programban 150 új óvoda építése és 450 megújítása szerepel.

A program keretében zajló gyermekpszichológus-képzésen 70 külhoni magyar - Erdélyből, Felvidékről, Vajdaságból, Kárpátaljáról érkező - szakember vesz részt.

Forrás: MTI; Fotó: MTI

Ajánljuk még

Boros Lajos, az "erkölcsi nulla", a "tégla" – Így lett a KISZ dalnokából a Hanglemezgyár cenzora

A Hálózat 2020 június 14.
Boros Lajos, a ma is népszerű "Lali király" a Danubius Rádiónál, Bochkor Gábor társaként lett igazán ismert. A hetvenes években még politikai csasztuskákat énekelt, olyan gyengén, hogy azt még az akkori sajtó is kritizálta. A KISZ egyik kedvence eredetileg mérnök volt, de olyan jól helyezkedett, hogy 1973-ban már ő is kimehetett a berlini VIT-fesztiválra. Egy másik rendszerkedvenc duó szerint Boros feljegyzéseket írt róluk, ők ezért nem mehettek a következő VIT-re, Kubába, holott Fidel Castro öccse is rajongott értük. Ők egyszerűen "téglának" nevezték Borost. Tény, hogy Boros jól helyezkedett, mert a Hanglemezgyárnál folytatta, ahol Bors Jenő és Erdős Péter befolyásos munkatársa lett. Galla Miklós szerint Boros "erkölcsi nulla" volt, és szándékosan gyereklemezként adta ki az albumukat. A ma már kevéssé ismert, de akkor nagyon népszerű Névtelen Nulla szerint nekik is Boros tartott be, legnagyobb sikereik idején nem adta ki a lemezüket, és később is C kategóriásak lettek. Boros Lajos ismeretlen története.

Háromgyermekes postáskisasszonnyal, a pártklub kalandos múltú sztárjával bukott le Jakab Péter

Exkluzív 2021 november 24.
Háromgyermekes édesanya Molnár Enikő, Jakab Péter kabinetfőnöke, akivel lebukott a Jobbik elnöke – tudta meg a PestiSrácok.hu. Hétfőn a Bors hozott hozott nyilvánosságra egy videofelvételt, amelyen az látható, hogy Jakab egy budapesti lakásnál várja a nőt, majd széttárt karokkal rohan elé, másnap reggel pedig nagy körültekintéssel, együtt is távoztak a lakásból. Az azóta megjelent cikkek szerint Jakab autója többször is ennél a lakásnál parkolt és olyan fotó is nyilvánosságra került, amelyen a Jobbik elnöke egy bőrönddel érkezik a lakáshoz. Kedden pedig arról írt a Bors, hogy bár Molnár Enikő letagadta, hogy Jakab ezúttal is nála töltötte az éjszakát, később úgy menekítették ki a politikust a lakásból. Jakab Péter persze tagad és perrel fenyeget mindenkit, azt próbálja elhitetni, hogy csak munkakapcsolat fűzi a kabinetfőnökéhez, és egész éjszakákon át csak dolgoznak.