Pesti Srácok

Tőkés László: Az EU-ban nem történt kisebbségpolitikai változás

Tőkés László: Az EU-ban nem történt kisebbségpolitikai változás

Sajnálatos, hogy az Európai Unió ingerküszöbét sem üti meg a kisebbségi kérdés, ami azt jelenti, hogy távolról sem ment végbe kisebbségpolitikai változás az unióban - jelentette ki Tőkés László fideszes európai parlamenti (EP) képviselő Brüsszelben kedden.

A képviselő az Unió, Erdéllyel - Unió Európával címmel rendezett konferencián elmondta: ahogy a mintegy 50 millió kisebbségi sorsa, úgy a kommunista múlt sem üti meg a nyugat-európai fejlett demokráciák ingerküszöbét. Ez azt jelzi, hogy komoly ellenállással szemben kellett ezeket a célokat, eszményeket érvényesíteni az elmúlt 12 év parlamenti munkája során - jelentette ki. Különösképpen érvényes ez a migrációs válság idején, amikor nemcsak az "elhanyagolható kisebbségek", hanem a nagy nemzetek keresztény identitása is veszélybe kerül.

- fogalmazott. Elmondta továbbá, hogy Románia és Magyarország uniós tagsága a magyar nemzetet megosztó mesterséges határok megszűnését, illetve átjárhatóságát szentesítette, ezáltal pedig a nemzet határok fölötti újraegyesítése előtt nyitotta meg az utat. Ez a határokon túlra szakadt erdélyi és más - felvidéki, délvidéki és kárpátaljai - magyar közösségek egyéni és kollektív jogai, a kisebbségi magyarok ügye "nemzetköziesítésének" a lehetőségét hozta magával.

PestiSracok facebook image

- fogalmazott Tőkés László.

Schmitt Pál korábbi köztársasági elnök Tőkés László 12 éves európai parlamenti munkásságát méltató beszédében "nagy harcosnak" nevezte az EP-képviselőt, aki nem viseli el a diktatúrát.

- húzta alá Schmitt Pál.

Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi bizottságának elnöke beszédében kiemelte: Tőkés László új dimenziót hozott az európai politikába. Mint hangsúlyozta, az erdélyi képviselő egész élete harc az elnyomás ellen. De nemcsak az elnyomás alatt, hanem azt követően is harcolt a kisebbségek jogaiért, az egyenjogúság, az emberi jogok érvényesítéséért.

- emelte ki Németh Zsolt.

Forrás: MTI; Fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!