Pesti Srácok

A Budai Központi Bíróságnak kell döntenie a devizahitelesek szerződéseinek érvényességéről

A Budai Központi Bíróságnak kell döntenie a devizahitelesek szerződéseinek érvényességéről

A Budai Központi Kerületi Bíróságnak kell döntenie arról, hogy kellően világosan és érthetően, a vonatkozó uniós irányelvnek megfelelve fogalmazták-e meg az érintett pénzintézetek a devizahiteles szerződésekben a folyósítási árfolyamot rögzítő feltételeket – közölte döntését a luxemburgi székhelyű uniós bíróság szerdán.

A Budai Központi Kerületi Bíróság a devizahitelekkel kapcsolatban azzal kereste meg az Európai Unió Bíróságát, hogy az mondjon véleményt arról az eljárásról, miszerint a hitelintézetek a folyósítási árfolyamot nem magában a devizahitel-szerződésben, hanem csak egy ahhoz kapcsolódó jóváhagyási értesítőben határozták meg, amelyet az adós nem írt alá. Az uniós bíróság a kérdésben úgy határozott, hogy ha az illetékes magyar bíróság szerint a folyósítási árfolyamot is rögzítő szerződési feltételeket a pénzintézetek nem kellően világosan és érthetően fogalmazták meg, akkor lehet azt vizsgálni, hogy ez a feltétel tisztességtelen-e. Ugyanakkor erről szintén az illetékes magyar bíróság dönt. A dolog érdekessége, hogy amennyiben a bíróság kimondja a feltételek ily módú meghatározásának jogtalanságát, úgy a már megkötött szerződések sem jelentenek kötelezettséget a fogyasztóra nézve, ugyanakkor ha a szerződés ennek a feltételnek a kihagyásával is teljesíthető, úgy a szerződés köti az ügyfelet.

Fotó: MTVA/Faludi Imre

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Jobba Gabi színésznő tragikus élete és öngyilkossága – Kik „vették el tőle a levegőt”?

Magyar ugar 2021 január 9.
Jobba Gabi hatalmas csillaga volt a Kádár-rendszernek, Aczél egyik kedvenc írója, Gyurkó László is támogatta, valamint az az Erdős Péter, akinek az egyik kedvese volt. Mégis öngyilkos lett, tragikusan fiatalon, mindössze harminchat évesen. „Nincs több erőm ezzel a lelki nyomorúsággal élni és nem akarok tovább senkinek a terhére lenni” – írta utolsó levelében, míg Gyurkó arra célzott, valakik tönkretették, elvették tőle a levegőt. Mi történhetett? Tóth Eszter Zsófia történész tragikus életének és halálának járt utána.