Pesti Srácok

A cseh államfő bírálja, hogy Moszkva veteránoknak akarja nyilvánítani az orosz megszállókat

A cseh államfő bírálja, hogy Moszkva veteránoknak akarja nyilvánítani az orosz megszállókat

Miloš Zeman cseh államfő elítélte azt az orosz törvényjavaslatot, amely háborús veteránoknak nyilvánítaná azokat az orosz katonákat, akik 1968 augusztusában részt vettek Csehszlovákia megszállásában - közölte Jiří Ovčáček, a cseh elnök szóvivője szerdán Prágában.

A szóvivő szerint Zeman június 13-ra hivatalába kérette a prágai orosz nagykövetet, hogy magyarázatot kérjen tőle a törvényjavaslatra. A cseh külügyminisztérium szerint egyebek között az áll benne, hogy a szovjet katonák államcsínyt hiúsítottak meg Csehszlovákiában, ami elfogadhatatlan. A cseh diplomácia már élesen bírálta az orosz kezdeményezést. Tomás Petríček külügyminiszter a Twitteren azt írta, hogy Csehszlovákia a Varsói Szerződés öt tagállama általi megszállása ellentétes volt a nemzetközi joggal. A kérdést a cseh parlamenti alsóház is napirendre tűzte, s várható, hogy szintén elítéli az orosz kezdeményezést.

A Varsói Szerződés öt tagállamának - Szovjetunió, Bulgária, Lengyelország, Magyarország, NDK - hadseregei 1968. augusztus 20-án azért vonultak be a szövetséges Csehszlovákiába, hogy erővel elfojtsák az Alexander Dubček kommunista pártfőtitkár nevével fémjelzett reformmozgalmat, az úgynevezett prágai tavaszt.

Az elnök véleménye határozottan elítélő" - jelentette ki Ovčáček arra a kérdésre, mi Miloš Zeman véleménye az orosz törvényjavaslatról. Az orosz kezdeményezést már korábban bírálta Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök, aki szerdán Moszkvában tárgyal. Pellegrini azt mondta, hogy a témát meg fogja vitatni orosz partnerével. Az 1968-as szovjet beavatkozást az 1993-ban aláírt cseh-orosz barátsági és együttműködési szerződés is megszállásnak minősítette.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!