Pesti Srácok

Rendkívüli felmondást fontolgat 68 baleseti sebész – A kormány hajlik a megoldásra

Rendkívüli felmondást fontolgat 68 baleseti sebész – A kormány hajlik a megoldásra

Rendkívüli felmondását helyezte kilátásba október elsejére 68 baleseti sebész, ha a kormányzat nem teljesíti korábbi ígéreteit. 54 traumatológián az önkéntes túlmunkavállalásaikat mondhatják vissza a traumatológusok – írja a Népszava. A PestiSrácok úgy tudja, az egykori országos baleseti intézetben már hosszabb ideje valóban kritikus a helyzet az orvos- és eszközhiány miatt, a mostani követelés teljesítésére azonban hajlik a kormány.

Emelték a tétet a traumatológusok, akik régóta hiába kérik a kormányt, hogy rendezze a baleseti ellátások finanszírozását. Eddig „csak” azt jelezték, hogy az ország mind az 54 traumatológiai ellátóhelyén felmondhatják az önkéntes túlmunka-szerződésüket, ha nem születik megállapodás. Most viszont – egy, állítólag a Népszava birtokába került levél szerint – az országos baleseti intézet 68 orvosa október 1-én beadja rendkívüli felmondását. Az ellenzéki lap úgy ír: az orvosok szerint az elégtelen finanszírozás miatt ma már olyan kritikus a szakember és eszközhiány, hogy az veszélyezteti a betegek ellátását. A traumatológusok őszig adtak időt a kormánynak, hogy rendezze a szakma finanszírozását. A beavatkozások jó részénél a díjak nem fedezik a műtétek valós költségeit. A romló ellátási körülmények miatt júniusban rendkívüli közgyűlésen határozták el, hogy tárgyalást kezdeményeznek az egészségügyi kormányzattal. Azt is egyértelművé tették, hogy az alku eredményét szeptemberben egy újabb közgyűlésen értékelik. A kormány a nyár végéig ígért választ, de ezt nem tette meg.

A Magyar Traumatológusok Társasága elkészítette a költségszámításokkal alátámasztott finanszírozási javaslatait. A Népszava úgy tudja, nagy többségét a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) szakértői is elfogadták némi korrekcióval. A nyári tárgyaláson azt az ígéretet kapták, hogy a kormányzati egyeztetés után, ha a kabinet is rábólint, szeptembertől életbe léphetnek az új finanszírozási szabályok. A Népszava szerint irányadó lehet a Magyar Traumatológusok Társasága mai közgyűlésének, hogy a Péterfy Kórház-Rendelőintézet és a Manninger Jenő Országos Traumatológiai Intézet 68 traumatológusa szeptember 13-án egy újabb levélben igyekezett válaszadásra bírni az Emberi Erőforrások Minisztériumát (Emmi). Ebben már azt helyezték kilátásba, hogy október elsejétől rendkívüli felmondással a munkaviszonyukat szüntetik meg. Ez az egyik témája a traumatológusok mai országos közgyűlésének is, ahol várhatóan azonnali intézkedést követelnek majd az Emberi Erőforrások Minisztériumától.

A PestiSrácok.hu forrásai megerősítették, hogy valóban nagy az elégedetlenség a szakmában, és a kormányzat hajlik is a helyzet megoldására. A traumatológusok igénye csupán százmilliós nagyságrendű, amit a Pénzügyminisztérium teljesítene is, de a kormányzat nem szeretne az egyes ágazatok kvázi zsarolásának hatására több pénzt fizetni, hanem a többi kórházi területen is átfogóan kívánja rendezni a problémát.

PestiSracok facebook image

Forrás: Népszava, PS (a vezető képen a Manninger Jenő Országos Traumatológiai Intézet látható Budapesten)

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!