Pesti Srácok

Világszerte fokozódik a keresztények elleni erőszak: 50 országban naponta 11 keresztényt ölnek meg

Világszerte fokozódik a keresztények elleni erőszak: 50 országban naponta 11 keresztényt ölnek meg

Világszerte fokozódik a keresztényekkel szembeni erőszak; üldözésük 2017 óta leginkább Dél- és Kelet-Ázsiában erősödött fel – állapítja meg a Szükséget Szenvedő Egyház (Kirche in Not) pápai jogú nemzetközi katolikus segélyszervezet Lengyelországban bemutatott jelentése.

A dokumentumot Poznanban ismertették szerda este, abból az alkalomból, hogy a nyugat-lengyelországi város lett a Vörös Hét (Red Week) nevű, az üldözött keresztények iránti szolidaritást kifejező, többéves hagyományra visszatekintő nemzetközi imaakció első idei helyszíne. A segélyszervezet aláhúzta: sokan nem tudatosítják azt a média által is gyakran figyelmen kívül hagyott tényt, hogy jelenleg a kereszténység a világ legüldözöttebb vallása. A 2017 és 2019 júliusa közötti időszakot feldolgozó jelentés szerint a keresztények "világszerte a szélsőségesek brutális akcióinak fő célpontjává váltak", a támadók a nyugati civilizáció elleni "közvetett ostromnak" tekintik tevékenységüket. A tavalyi év során a világ hetvenhárom, 245 millió összlakosságú országában regisztráltak "rendkívül magas", "nagyon magas", illetve "magas" szintűnek minősíthető keresztényüldözést. A legrosszabb helyzetűnek minősíthető ötven országban naponta 11 keresztényt ölnek meg.

– állapította meg a pápai segélyszervezet. Kiemelték többek között a Srí Lanka-i és a Fülöp-szigeteki keresztény templomok elleni támadásokat. Ezek alapján az a következtetés vonható le a jelentés készítői szerint, hogy a dél- és kelet-ázsiai keresztény közösségek hármas támadás célpontjává váltak: szembesülniük kell "az iszlamista szélsőségesekkel, a populista nacionalistákkal és a tekintélyelvű rezsimekkel egyaránt". A közel-keleti keresztények helyzetét illetően a jelentés leszögezi: Szíriában és Irakban az évtized elején elkövetett tömeggyilkosságok leállásával "részben megszűnt az üldözés", a végbement pusztítás azonban olyan mértékű, hogy kétségessé teszi sok felmorzsolódó közösség újjáéledését.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Vezető kép: EPA

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!