Pesti Srácok

A német futballszövetség kevésbé érzékeny a „politikára”, mint az UEFA

Méltón emlékezett meg a berlini Hertha a várost és Németországot kettéválasztó fal ledöntésének 30. évfordulójáról. A meccset megelőző ünnepségen a felezővonalon felállított falon először egy Trabant tört keresztül, majd a játékosok ledöntötték azt. Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) ugyanakkor nem engedélyezte a Ferencváros szurkolóinak, hogy az ‘56-os forradalomra emlékezve a pesti srácokat ábrázoló Times címlap alapján készített élőképpel fogadják az oroszokat a CSZKA Moszkva elleni hazai meccsen. Történelem vagy politika?

A két esemény párhuzamba állítása érthető hazai részről, ugyanakkor – ismerjük el – kicsit sántít. A Hertha–Lipcse bajnoki meccset a német labdarúgó-szövetség (DFB) szervezte, és érthető, hogy támogatta, hogy a két csapat méltón emlékezzen meg a fal ledöntéséről. Szerencsés véletlen, hogy mind a két csapat az egykori Kelet-Németország területén működik (bár a lipcsei csapatot jóval később, 2009-ben alapították), így remekül nézett ki, hogy a két csapat játékosai és alkalmazottai nyugati irányba döntik le a falat. A Ferencváros-CSZKA Moszkva meccset ellenben az UEFA rendezte, más szabályok és irányelvek érvényesek a nemzetközi meccseken. Az európai szövetség úgy vélte – függetlenül az októberi időponttól –, hogy a Fradi szurkolói által felmutatni kívánt élőkép sértheti az egykori szovjet katonacsapat, a CSZKA Moszkva szurkolóit, ezért tiltotta be. Hogy az európai szövetség mennyire túlérzékeny, arról az idők végtelenségéig lehet vitatkozni, abban viszont teljes mértékben biztosak vagyunk, hogy a forradalmunk leverése és szabadságunk elrablása után a moszkvai hadicsapat szurkolóinak ennyit (minimum) illett volna elviselniük.

Az M1 Híradója összefoglalót is készített a meccs előtti ünnepségről.

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Itt a nagy antifa-széljobb vita a Polbeatben: "Nefelejcs" Gergő vs. Lipták Tamás, csütörtök 18 óra, R56!

‎Polbeat 2025 május 29.
Szélsőbal nincs, de igény az volna rá - írta Varga "Nefelejcs" Gergő hét éve a Tett blogon. Nem kellett sokat várnia, hogy a folyamatosan tüzelt antifa csoportok végül radikalizálódjanak, elég csak az Ilaria Salis-féle, 2023-as budapesti terrortámadásra gondolni. Varga "Nefelejcs" Gergő, aki a marxista portál, azaz a Mérce munkatársaként, a Vörös Szittya vlog arcaként és mindenek előtt antifa szervezőként ismert, elfogadta a PestiSrácok felkérését, hogy a másik nagy közéleti szubkultúra, a nemzeti radikálisok emblematikus képviselőjével, Lipták Tamással, a Jobbszélső Telegram csatorna szerkesztőjével, a Magyar Jelen szerzőjével megmérkőzzön a Polbeat nyilvános felvételén, május 29-én, csütörtökön, 18 órától, az R56 Sörözőben. Mérkőzésvezető: Huth Gergely és Kertész Dávid.

Nagyon súlyos, sötét dolgokról írok - Mező Gábor az első novelláskötetéről, régi és új ügynökökről (PS-videó)

‎Polbeat 2024 szeptember 10.
Nagyon súlyos, sötét történetekről írok. Gondolom nem meglepetés, hogy a XX. század második feléből. Azért dolgozom, hogy valamennyire tanuljunk a múltból, és ne menjünk bele ugyanazokba a csapdákba, amikbe korábban. Erre vonatkozik a cím, hogy Az ördög van odakint. Az ördögöt valahogy kívül kell tartanunk, nem szabad beinvitálni a házunkba. Ugyebár csak akkor tud bejönni, ha meghívjuk - mondta Mező Gábor kutató-író első novelláskötetéről, Huth Gergely kérdéseire.