Pesti Srácok

Az oroszok elítélik Szulejmáni megölését

Az oroszok elítélik Szulejmáni megölését

Elítélte Kászim Szulejmáni iráni tábornok megölését Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Mohamed Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszterrel szombaton folytatott telefonbeszélgetés során.

Szulejmáni és Abu Mahdi al-Muhandisz iraki milíciavezér péntekre virradóra vesztette életét amerikai légicsapásokban Bagdad közelében. Az amerikai védelmi minisztérium (Pentagon) tájékoztatása szerint a légicsapásokat Donald Trump amerikai elnök rendelte el. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter pénteken a CNN hírtelevíziónak nyilatkozva kijelentette, hogy a csapásméréssel egy küszöbön álló támadásnak vették elejét.

Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint Lavrov és Zaríf az amerikai lépést a nemzetközi jog egyetemes normái súlyos megsértésének minősítették, olyannak, amely nem járul hozzá a Közel-Keleten felhalmozódott problémák megoldásához. Mindketten figyelmeztettek, hogy a tábornok megölése "a feszültség újabb kiéleződéséhez vezet a térségben". Az iráni fél kezdeményezésére folytatott beszélgetés során az orosz külügyminiszter részvétét fejezte ki Zarífnak Szulejmáni halála miatt, akit Moszkvában "hozzáértő katonai vezetőnek" minősítettek, akinek "személyes érdemei" az Iszlám Állam dzsihadista szervezet elleni harcban "vitathatatlanok", és aki "hűségesen védte Irán nemzeti érdekeit".

Az iráni tárcavezető szombaton figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy "megfelelő választ fognak adni a kellő időben" Szulejmáni megölésére. Lavrov pénteken Pompeóval folytatott telefonbeszélgetése során elítélte az amerikai műveletet, mint egy ENSZ-tagállam magas rangú tisztségviselőjének "likvidálását" egy harmadik országban annak hozzájárulása nélkül.

PestiSracok facebook image

– áll a hivatalos feljegyzésben. Az orosz külügyminisztérium közleménye szerint Lavrov beszélt Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszterrel is. Mindketten mélységes aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy súlyos következményekkel járhat az amerikai akció a világra és a Közel-Kelet stabilitására nézve.

Forrás: MTI

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.