Pesti Srácok

Betiltották a műanyag zacskókat a Fidzsi-szigeteken az óceán védelmében

Betiltották a műanyag zacskókat a Fidzsi-szigeteken az óceán védelmében

Betiltották az egyszer használható műanyag zacskók gyártását és forgalmazását a Fidzsi-szigeteken. A január 1-jétől hatályba lépő rendelkezéssel a hatóságok az óceán műanyag-szennyezettsége ellen akarnak fellépni, és a tisztább környezettől a helyi idegenforgalom fellendülését remélik.

A fidzsi adó- és vámhivatal egyik vezetője elmondta, hogy súlyos pénzbírságot szabnak ki a tilalom megszegése esetén. A műanyag zacskók gyártásáért 500 ezer fidzsi dolláros (69 millió forintos) pénzbírság és/vagy hétévi börtönbüntetés szabható ki. A zacskók árusítását 150 ezer fidzsi dollár (21 millió forint) bírsággal sújtják. A szigetországban 2021. január 1-jétől a polisztirol habot és a műanyag szívószálat is betiltják.

Évente nyolcmillió tonna műanyag hulladék kerül az óceánok vizébe; a becslések szerint 2050-re több műanyag úszik majd az óceánokban, mint hal.

A Csendes-óceán megtisztításán fáradozó szervezetek szerint az óceánokba került műanyag ma már élelmiszerbiztonsági probléma. A csendes-óceáni térség, ezen belül a Fidzsi-szigetek, Új-Zéland és Szamoa halfogyasztásáról szóló egyik tanulmány megállapította, hogy a megvizsgált halak 97 százalékában mikroműanyagokat találtak, ami a globális átlagnál 30 százalékkal magasabb. A fidzsi illetékesek különösen aggasztónak találják a helyeztet, mivel az ott élők számára a hal a fő fehérjeforrás, és a lakosság a globális átlagnál háromszor-négyszer több halat fogyaszt.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI

Ajánljuk még

„Sok zenekar szeretne ekkora szubkultúrának játszani” – Petrás János és Bäck Zoltán, a Kárpátia tagjai a Polbeatben

‎Polbeat 2023 január 24.
Petrás János, a zenekar énekes–szövegírója, és Bäck Zoltán gitáros már régi vendégek a köreinkben. Petrás a PestiSrácokon osztotta ki a Gyurcsánnyal szövetkező Jobbikot, itt méltatta a koronavírus-járványban hősként helytálló ápolókat és szintén a PS-en követelte, hogy fosszák meg magyar állampolgárságuktól a hazát eláruló momentumosokat, míg Bäck a Halhatatlanok napja című megemlékezésünkön szólalt fel korábban, az ’56-os hősök bátorságát hangoztatva. Vésey Kovács László és Ambrózy Áron most a csapat körül kialakult „k*rva nagy szubkultúráról”, a készülő lemezükről, az ún. nemzeti rockról és a környező államokban támadt nehézségeikről beszélgetett a két zenésszel, de persze a politikai kitekintés is belefért a programba.