Pesti Srácok

Lejárató álhíreket terjesztenek a jogvédők a tranzitzónákról

Lejárató álhíreket terjesztenek a jogvédők a tranzitzónákról

Félrevezetőnek, hangulatkeltésnek tartja a Századvég Alapítvány a Magyar Helsinki Bizottság által közölteket a tranzitzónákról. A Századvég közleménye szerint a Magyar Helsinki Bizottság és más jogvédő szervezetek álhíreivel szemben a tranzitzónában jár a napi háromszori – várandós és kisgyerekes anyáknak, valamint kiskorúaknak a napi ötszöri – étkezés, a tejtermék- és gyümölcsfogyasztás, valamint az alapvető egészségügyi és szociális ellátás biztosítása, különös figyelemmel a különleges bánásmódot igénylő személyekre.

– áll a közleményben, ugyanis ezt törvény írja elő az országba legálisan belépők számára. A Századvég közleménye szerint az sem igaz, hogy a magyar hatóságok szándékos éheztetéssel próbálják rávenni a menedékkérőket a Szerbiába való visszafordulásra. Felidézik, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróságának tavaly novemberi határozata szerint sem számít jogellenes fogva tartásnak a tranzitzónában való tartózkodás.

PestiSracok facebook image

– írták.

– magyarázza a Századvég közleménye. Azt is kifejtették, hogy a menedékkérelem jogerős elutasítása után, az ideiglenes tartózkodási hely kijelölésére vonatkozó eljárás alatt fordulhat elő, hogy a kiutasításra már nem a tranzitzónában kell várni. Az alapítvány elemzése szerint Magyarország menekültügyi gyakorlata nem sérti az ENSZ Gyermekjogi Egyezményét sem, nem fosztja meg önkényes módon a 18 év alattiakat a szabadságuktól. A közleményben hozzátették: Magyarországon mindenkinek joga van jogorvoslatra akár a tranzitzónában is, ám ez senkit nem hatalmaz fel arra, hogy a nemzetközi színtéren antihumánusnak próbálja beállítani a magyar menekültügyi gyakorlatot, és tudatosan „kiéheztető” fogva tartásnak a tranzitzónákban történő tartózkodást.

Forrás: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!