Pesti Srácok

Német államfő: Az együttműködés helyett a bizalmatlanság és a nemzeti bezárkózás terjed a világpolitikában

Német államfő: Az együttműködés helyett a bizalmatlanság és a nemzeti bezárkózás terjed a világpolitikában

Egyre pusztítóbb a nemzetközi politika dinamikája, a békésebb világ felépítését célzó együttműködés helyett egyre inkább jellemző a versengés, a konfliktus, a bizonytalanság, a kiszámíthatatlanság, a bizalomhiány és a nemzeti bezárkózás – hangsúlyozta a német államfő pénteken, az 56. Müncheni Biztonságpolitikai Konferenciát (MSC) megnyitó beszédében.

Frank-Walter Steinmeier a biztonságpolitika első számú nemzetközi fórumának nyitó előadásában kiemelte, hogy bomlófélben van a Nyugat országainak közössége, és a világ egyre inkább a "klasszikus biztonsági dilemma" felé tart.

– mondta a német államfő. Élesen bírálta "a katonai erő alkalmazását és az európai határok erőszakos módosítását ismét a politika eszközének" tekintő Oroszország, a nemzetközi jog előírásait "szelektíven" tiszteletben tartó Kína és a "magát a nemzetközi közösség eszméjét is elutasító" Egyesült Államok tevékenységét. Kiemelte:

PestiSracok facebook image

Arról is szólt, hogy az Egyesült Államok Európa iránti figyelmének gyengülése, az amerikai politika súlypontjainak áthelyeződése a világ más térségeire nem a jelenlegi washingtoni vezetés ideje alatt kezdődött, és a következő elnöki ciklusok idején is folytatódik majd.

– szögezte le Frank-Walter Steinmeier. A védelmi kiadásoknak a NATO-tagországoktól elvárt emeléséről, a hazai össztermék (GDP) arányában számolt 2 százalékos szint elérésének követelményéről szólva hangsúlyozta, hogy Németországnak is többet kell költenie védelemre, de el kell kerülni, hogy a védelmi kiadások szintje legyen a biztonság egyetlen mércéje.

– húzta alá. Frank-Walter Steinmeier a nemzetközi viszonyok alakításának szerinte leginkább megfelelő módjáról szólva kijelentette:

Forrás: MTI; Fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!