Pesti Srácok

Egy nap alatt több mint 400 ezer önkéntes segítő jelentkezett Nagy-Britanniában

Egy nap alatt több mint 400 ezer önkéntes segítő jelentkezett Nagy-Britanniában

Egy nap alatt több, mint 400 ezer önkéntes segítő csatlakozott Nagy-Britanniában az új koronavírus okozta járvány megfékezését célzó küzdelemhez - mondta szerdán Boris Johnson miniszterelnök.

Johnson, a Downing Streeten tartott szokásos napi sajtóértekezletén - amelyen most először az újságírók nem személyesen, hanem videókapcsolaton vettek részt - elmondta: a kormány felhívását követő 24 órában 405 ezren jelentkeztek önkéntes munkára. Matt Hancock egészségügyi miniszter előző nap jelentette be, hogy a kormány 250 ezer önkéntes segítőt toboroz, de már az első nap ennél 155 ezerrel többen jelentkeztek. Feladataik közé tartozik bevásárlások intézése, gyógyszerek eljuttatása a kijelölt helyekre - mindenekelőtt a patikákból a betegekhez -, páciensek hazaszállítása a kórházakból megfelelő biztonsági intézkedések mellett, valamint igény esetén telefonos kapcsolattartás a 70 éven felüli, kiemelten veszélyeztetett emberekkel, akiknek a brit kormány előírása alapján 12 hétig nem szabad elhagyniuk otthonaikat.

Angliában ez a rendelkezés - amely a múlt hét óta érvényes - 1,5 millió embert érint. Boris Johnson szerda esti sajtóértekezletén elmondta: egy nap alatt annyian jelentkeztek önkéntes segítőnek, mint a közép-angliai Coventry nagyváros teljes lakossága. Szerdán elfogadta a brit parlament azt a soron kívül benyújtott törvénytervezetet, amely a brit kormányt rendkívüli intézkedésekre is felhatalmazza a koronavírus okozta járvány megfékezése végett. Az indítványt először az alsóház, majd a felső kamara, a Lordok Háza is módosítások nélkül jóváhagyta. A fertőzésgyanús emberek kényszer kivizsgálásának elrendelését, a repülőterek időleges bezárását és sok egyéb rendkívüli intézkedést lehetővé tévő jogszabály tervezetet a múlt héten terjesztette elő a brit egészségügyi minisztérium.

A kormány hangsúlyozza, hogy a rendkívüli jogkörök kiterjesztése csak időleges, a jogszabályban foglalt intézkedések arányosak a vírus jelentette fenyegetéssel és szigorúan csak akkor alkalmazhatók, ha feltétlenül szükséges. A törvény lehetővé teszi a rendőrségnek és a határőrizeti hatóságoknak olyanok korlátozott időre szóló őrizetbevételét, akikről megállapítható vagy feltételezhető, hogy fertőznek. Az emiatt őrizetbe vett embereket a hatóságok megfelelő helyszínre szállíthatják, ahol lehetséges szűrővizsgálatuk elvégzése és az eredmény kiértékelése. Az új jogszabály alapján a belügyminiszter utasíthatja az üzemeltetőket a repülőterek és a kikötők működésének átmeneti felfüggesztésére, ha a határőrség munkára fogható állományának létszáma a megbetegedések miatt olyan mértékben csökken, hogy az már tényleges és komoly veszélyt jelentene az Egyesült Királyság határainak biztonságára.

PestiSracok facebook image

Az új törvény a járvány idejére felhatalmazza a kormányt rendezvények és gyűlések korlátozására bármilyen helyszínen. A brit kormány már a jogszabály elfogadása előtt megtiltotta a gyülekezéseket, előírva, hogy közterületeken egyszerre csak két olyan ember tartózkodhat egymás társaságában, aki nem él egy háztartásban. A lakosság emellett csak az alapvető szükségleti cikkek és gyógyszerek beszerzése, valamint napi egy szabadtéri testmozgás céljából léphet ki az utcára, illetve akkor, ha orvosi segítségre van szüksége. A munkába járás továbbra is lehetséges, de csak azoknak, akik kiemelt fontosságú területeken dolgoznak és otthoni munkavégzésük nem megoldható. A hétfőn érvénybe lépett intézkedést a kormány három héten belül felülvizsgálja és, ha lehetséges, enyhíti a korlátozások szigorát.

Forrás: MTI

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.