Pesti Srácok

Adókedvezménnyel bátorítanák Romániában a lakbérek csökkentését

Adókedvezménnyel bátorítanák Romániában a lakbérek csökkentését

Elengednék az ingatlan bérbeadásából befolyó bevétel után fizetendő adót Romániában azon tulajdonosok számára, akik a koronavírus-járvány közepette átmenetileg legalább harminc százalékkal csökkentik a lakójuknak felszámított házbért a februári szinthez képest. Az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) erről szóló törvénytervezetét szerdán szavazta meg a bukaresti képviselőház. A kedvezménnyel az átmeneti lakbércsökkentés idején, de legfeljebb az év végéig élhetnek az ingatlantulajdonosok.

A törvény egy másik rendelkezése szerint a járvány miatt anyagi gondokkal küzdő jogi és magánszemélyek is igényelhetik az általuk bérelt ingatlan bérletidíj-befizetésének elengedését a rendkívüli állapot idejére. A cégek akkor kérhetik ezt az adóhatóságtól, ha tevékenységüket felfüggesztették, vagy a járvány legalább 15 százalékos bevételcsökkenést okozott számukra. A halasztási kérvényhez a magánszemélyeknek a fizetésképtelenségüket igazoló dokumentumokat kell csatolniuk. Az ellenzéki kezdeményezés ezzel a jobbközép bukaresti kormány hasonló előírást tartalmazó, már március óta hatályos sürgősségi rendeletére "licitált rá". A kormány a kis- és középvállalkozások számára tette lehetővé, hogy székhelyük és munkapontjaik bérleti díjának kifizetését büntetlenül elhalasszák a rendkívüli állapot idejére. A PSD szerdán elfogadott törvénytervezete szerint az elnapolt házbéreket nem a bérlőknek kellene később törleszteniük; a kieső bevételt a területi adóhatóság pótolná az ingatlantulajdonos számára az állami költségvetésből. A törvény akkor lép hatályba, ha a jobboldali Klaus Iohannis államfő kihirdeti. Az államfőt támogató, kisebbségben kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatta a PSD kezdeményezését.

Forrás: MTI; Kiemelt kép: MTI/EPA/Robert Ghement

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!