Pesti Srácok

Az elmúlt ötven év legrosszabb méztermésére számítanak idén

null

Az időjárás idén nem kedvezett az ágazatnak, a hűvös tavasz és a csapadékos nyár nagyon megnehezítette a méhek munkáját. A szakemberek ezért az elmúlt ötven év legrosszabb méztermését várják idén. Egyes becslések szerint annyira kevés méz készült a szezonban, hogy januárra már nem marad magyar áru a piacon. Nagy István agrárminiszter arra hívta fel a figyelmet: az eső miatt bajba került méhészeknek most az a legsürgősebb feladatuk, hogy vis maiort jelentsenek a Magyar Államkincstárnak.

Jó minőségű mézek közül válogathatnak a magyarországi vásárlók, a boltok polcain található termékek többsége megfelelt az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) éves ellenőrzésén. A bevizsgáltatott mézek közül csupán néhánnyal akadt problémájuk a szakembereknek – írta a Magyar Nemzet kedden.

Ellenőrzések a szupermarketekben

A lap ugyanakkor kiemelte: az idei szezont beárnyékolja, hogy az időjárás miatt a szokásosnál jóval kevesebb méz készülhetett a kaptárakban, az esők ráadásul több méhészet teljes pusztulását okozták. Ötvenéves mélypontra eshet a termésmennyiség. Az OMME 381 magyarországi és külföldi mézmintát vizsgáltatott meg. A nagy szupermarketek polcairól 88 mintát vettek le, és mintegy 151 termelői akácméz minőségét ellenőrizték. Sok külföldi eredetű mézet is vizsgáltak, például mexikóit és chileit, megnyugtató eredménnyel – írta a Magyar Nemzet.

PestiSracok facebook image

Mostoha időjárás

Az időjárás idén nem kedvezett az ágazatnak, a hűvös tavasz és a csapadékos nyár nagyon megnehezítette a méhek munkáját. A szakemberek ezért az elmúlt ötven év legrosszabb méztermését várják idén. Egyes becslések szerint annyira kevés méz készült a szezonban, hogy januárra már nem marad magyar áru a piacon. Nagy István agrárminiszter képviselői kérdésre adott írásbeli válaszában arra hívta fel a figyelmet: az eső miatt bajba került méhészeknek most az a legsürgősebb feladatuk, hogy vis maiort jelentsenek a Magyar Államkincstárnak. Amennyiben a termelő hitelt érdemlő módon tudja igazolni a vis maior esemény bekövetkeztét, mentesülhet egyes támogatási feltételek teljesítése alól, így elkerülhető, hogy a már elnyert hozzájárulást vissza kelljen fizetnie.

Forrás: MTI; Fotó: MTI

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.