Pesti Srácok

Karácsony Gergely kihasználja a rendkívüli jogkörét és tíz százalékkal emeli meg a gyermekétkeztetés díját

Karácsony Gergely kihasználja a rendkívüli jogkörét és tíz százalékkal emeli meg a gyermekétkeztetés díját

Karácsony Gergely bejelentette: tíz százalékkal megemeli a gyermekétkeztetés díját a fővárosi fenntartású köznevelési intézményekben, óvodákban, bölcsődékben. A főpolgármester a rendkívüli jogrendet arra használta, hogy a Fővárosi Közgyűlés megkerülésével, a fővárosi ellenzékkel való egyeztetés nélkül, egyszemélyben elfogadja, majd kihirdesse a jövő évi büdzsét.

A menzadrágításból kitűnik, hogy a baloldali fővárosi vezetés a koronavírus-járvány okozta helyzetben emel árakat, miközben segítenie kellene a családokat. Az emelést kezdeményező Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes azzal indokolta a változtatást, hogy az étkeztetési díjakat 2015 óta nem emelték, azóta pedig szerinte sok minden drágult. Így a baloldal a gyermekétkeztetés drágítása mellett döntött. Szembetűnő, hogy pont akkor hozták meg ezt a családokat kellemetlenül érintő döntést, amikor a koronavírus-járvány hatásai súlyos forrásokat vonnak el a vállalkozásoktól és a magánszemélyektől egyaránt. Felvetődik a kérdés, hogy hová tűnt a Tarlós István korábbi főpolgármester által képzett budapesti tartalék. A büdzséről való döntést meg lehetett volna hozni februárban is, a közgyűlés nyilvánossága előtt, viszont Karácsony Gergely nemhogy megvárta volna a februárt, még az általa kezdeményezett költségvetési egyeztetésen sem jelent meg.

A budapesti Fidesz közleményében kifejtette: Karácsony Gergely két év alatt feléli az elmúlt tíz évben megspórolt tartalékokat, ezzel folytatva a Demszky-korszak hibás gazdaságpolitikáját – így összegezhető egy mondatban Budapest 2021. évi költségvetése. Egy év hatalomérzet után pedig az ellenzékkel való egyeztetésnek még a látszatára sem ad – írták közleményükben. A főpolgármester egyszemélyben, mindenfajta, az ellenzékkel történő egyeztetés nélkül döntött a főváros több százmilliárdos jövő évi büdzséjéről. Ezzel olyat tett, ami Budapest történetében még nem fordult elő – vonta le a következtetést a kormánypárti frakció, és hozzátették: a főpolgármester meg sem jelent a költségvetési egyeztetésen. Gratulálunk, főpolgármester úr! Boldog Karácsonyt! – zárta sorait a fővárosi Fidesz.

A családvédelmi törvény rögzíti, hogy a jövedelem alapján a három, vagy annál több gyermeket nevelő családok, továbbá a fogyatékkal élő, vagy tartós betegséggel küzdő gyermekek ingyenesen juthatnak hozzá a közétkeztetéshez. A kormány jövőre nyolcvanhatmilliárd forintot szán a gyermekétkeztetésre; az összeg a 2010-es adatok háromszorosa.

PestiSracok facebook image

Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!