Pesti Srácok

Az oroszok internálásáról szóló törvénytervezetet fogadtak el Ukrajnában

Az oroszok internálásáról szóló törvénytervezetet fogadtak el Ukrajnában

Bár ígéretekkel tele a padlás, érdemi lépés még nem született az ukrajnai kisebbségek védelmében. Legutóbb David Sassoli jelentette be, hogy a kárpátaljai magyarok érdekében szólal majd fel az Európai Parlamentben, azonban az ukrán honatyák láthatólag nem állnak le soviniszta lépéseikkel. Most éppen az oroszok internálásáról hoztak törvénytervezetet. A "legsötétebb vészkorszakot" folyamatosan vizionáló hazai és nemzetközi jogvédők ezen valahogy mégsem háborodtak fel.

– áll a parlament információs főosztályának az RBC.ua-hoz eljuttatott közleményében, azaz:

PestiSracok facebook image

A hivatalos közlés szerint az európai integrációs bizottság az EU-jognak nem ellentmondóként ismerte el a hadifoglyokkal és internált személyekkel kapcsolatos kérdéseknek a különleges időszakban történő rendezéséről szóló 4327. sz. törvénytervezet. A törvénytervezet szerint az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) a keleti konfliktus időtartama alatt köteles lenne felkutatni Ukrajna területén az "agresszor ország" állampolgárait, akik veszélyeztetik az ukrán állam nemzetbiztonságát, és tájékozatást kell nyújtania róluk az ukrán fegyveres erők vezérkari főnökségének. A vezérkari főnökségnek kell döntenie az említett személyek kényszerkitelepítéséről a nemzetbiztonságot veszélyeztető valós és potenciális katonai fenyegetés függvényében.

A kelet-ukrajnai konfliktus kirobbanása óta állandóak az ukrajnai kisebbségek ellen indított támadások. A befagyott háborún ezek az intézkedések nem változtatnak, arra azonban elegendőek, hogy feltüzeljék a szélsőjobboldali elemeket, akik a háború fő támogatói az országban. Az oroszokat ért újabb támadás is ezt szolgálja, illetve a törvény beiktatása esetén lehetőséget ad arra is, hogy a harci eseményeken kívül eső, de nagyszámú orosz lakossággal rendelkező megyéket és városokat "megtisztítsák" az agresszorként feltüntetett néptől. Mintegy kollektív bűnöst kreálva ezzel az oroszokból. Kérdéses, hogy mi lesz a következő lépése az egyre sötétebb eszközökhöz nyúló ukrán vezetésnek, illetve vajon milyen választ ad az újabb támadásra Putyin?

Forrá: RBC.ua; Fotó: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!