Pesti Srácok

Közös sírba temettek Napóleon hadjáratában elesett orosz és francia katonákat Oroszországban

Közös sírba temettek Napóleon hadjáratában elesett orosz és francia katonákat Oroszországban

Több, mint kétszáz évvel Napóleon oroszországi hadjárata után szombaton katonai tiszteletadással közös sírba temették azokat az elesett orosz és francia katonákat, akiknek holttestére a Szmolenszk megyei Vjazma városnál bukkantak. A 126 ember földi maradványát díszsortűz közepette, korabeli egyenruhát viselő hagyományőrzők, orosz és francia tisztségviselők, az egykori nagy tábornokok leszármazottai jelenlétében helyezték végső nyugalomra a nagy hóban és a mínusz 15 fokos hidegben.

– jelentette ki az újratemetésen Julia Hitrova, a Napóleont legyőző legendás orosz tábornok, Mihail Kutuzov 74 éves ükunokája. Joachim Murat herceg, Napóleon tábornokának ükunokaöccse ugyancsak a megbékélésről és a testvériségről beszélt.

Hétfőn 120 katona, valamint három nő (feltételezett markotányosnők) és három gyerek maradványait ünnepélyes szertartás keretében, nyolc közös koporsóban helyezték el a moszkvai francia nagykövetség és a Francia-Orosz Történelmi Kezdeményezések Alapítványa képviselőinek jelenlétében az 52 ezer lakosú Vjazmában. A Napóleon 1812-es visszavonulásakor – valószínűleg a november 3-iki vjazmai csatában vagy közvetlenül utána – elesettek holttestét 2019-ben exhumálták és azonosították egy közös tömegsírban. Az akkori ásatások során találták meg a francia császár kedvenc tábornokának, Charles-Étienne Gudinnek a földi maradványait is.

PestiSracok facebook image

A mintegy egy évtizeddel ezelőtt, egy építkezésen felfedezett maradványokról először azt feltételezték, hogy második világháborús halottak, de az orosz tudományos akadémia vizsgálata megállapította, hogy a 30-39 éves férfiak, akiknek holttestét Vjazmánál megtalálták, sokkal korábban, a napóleoni hadjárat idején vesztették életüket. Az épen maradt egyenruhagombok alapján bebizonyosodott, hogy a több, mint hatvan, itt elesett francia katona többsége a 30. és az 50. sorezredben és a 24. könnyűgyalogsági ezredben szolgált. A maradványokat az elhantolásig az 1536-ban alapított és a Napóleon Nagy Hadserege által kifosztott vjazmai Keresztelő Szent János kolostor templomában őrizték.

Forrás: MTI; Fotó: honvedelem.hu (képernyőfelvétel)

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!