Pesti Srácok

Lukasenka bejelentette, hogy hamarosan nyugdíjba vonul

Lukasenka bejelentette, hogy hamarosan nyugdíjba vonul

Fehéroroszországban nem terveznek újabb döntéseket a nyugdíjkorhatárral kapcsolatban – jelentette be Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök, jelezve, hogy hamarosan ő is nyugdíjas lesz. Az országban egyébként idén január elsejével a nyugdíjkorhatárt fél évvel felemelték: a férfiak esetében hatvankét és fél, a nők esetében pedig ötvenhét és fél évre. A 2017-ben elfogadott nyugdíjreform értelmében 2022-ig sávosan emelik a nyugdíjkorhatárt a férfiaknál hatvanhárom, a nőknél ötvennyolc évre.

Minden döntést meghoztunk (a nyugdíjkorhatárról). Eszerint fogunk eljárni. (...) Nemsokára én is nyugdíjas leszek veletek együtt. Vagy dolgozzam nyolcvanéves koromig, és csak akkor menjek nyugdíjba? Amikor majd fel kell szállnom a repülőre, még megbotlom a lépcsőkön – hangoztatta egy minszki üzem dolgozói előtt, utalva Joe Biden nemrégiben történt "balesetére" utalva. Lukasenka augusztus 30-án tölti be hatvanhetedik életévét. Az országát huszonhat éve irányító Lukasenka nemrégiben egy hrodnai tejüzemben arról beszélt, hogy más elnökei is lesznek a fehérorosz népnek. Ugyanakkor türelemre és a nemzeti egység megtartására sürgetett mindenkit a jelen körülmények között. Mint fogalmazott, a világ megbolondult, az emberek elvesztették tájékozódásukat, és ebben a helyzetben nem szabad különféle irányokba menni. Hangsúlyozta, hogy az ország lakosságának túlnyomó többsége békét és nyugalmat akar. Egyben meggyőződését fejezte ki, hogy Fehéroroszország megtartja egységét.

– mondta. Fehéroroszországban az augusztus 9-i elnökválasztást az országot több mint két évtizede irányító Lukasenka nyerte meg a hivatalos adatok szerint a szavazatok 80,1 százalékával. A valódi győztesnek Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki vezetőt elismerő ellenzék szerint meghamisították az eredményeket, és Lukasenkát a Nyugat, ezen belül az Európai Unió sem ismeri el törvényes államfőnek. A választás óta hetente tartottak tiltakozó megmozdulásokat, amelyeket a biztonsági erők brutálisan levertek. Több mint harmincezer tüntetőt tartóztattak le, több tiltakozó életét vesztette, további százak pedig megsérültek a megmozdulások során. A hatóságilag nem engedélyezett tüntetéseken való részvétel miatt büntetőeljárások százai indultak, és az ellenzék több vezetőjét is bíróság elé állították.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/BELTA/Makszim Gucsek

Ajánljuk még

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.