Pesti Srácok

Még egy százalék szabadságot elvett a magyaroktól a Freedom House

Még egy százalék szabadságot elvett a magyaroktól a Freedom House

A cseppet sem elfogult Freedom House civil szervezet újabb szabadságpontot vett el Magyarországtól, hetvenről hatvankilencre csökkentve hazánk értékelését, ezzel a „részben szabad” országok sorába kerültünk. A szervezet értékelésére Kovács Zoltán meglehetősen ironikusan reagálva feltette a kérdést: nem kellett volna nagyobbat esnünk a ranglétrán, ha 2020-ban Orbán Viktor „diktatúrát vezetett be”?

Részben szabad Magyarország, a tavalyi 70-ről 69 pontra esett a szabadságpontunk – olvasható a Freedom House csütörtöki jelentésében. A civil szervezet az alapján pontoz, hogy bizonyos szabadságok mennyire elérhetőek egy országban, valamint, hogy mennyire működik átláthatóan és felelősen az államigazgatás. Olyan kérdések vannak például, hogy mennyire demokratikus az ország vezetőinek megválasztása, mennyire pártatlan a választási rendszer, mennyi esélye van az ellenzéknek, mennyire viselkedik átláthatóan a kormány, valamint hogy létezik-e szabad sajtó vagy autonómok-e az egyetemek. Ezeket mind nullától négyig pontozzák, Magyarország idén leginkább hármasokat kapott. Maximum pontot kaptunk a szabad gyülekezési jogra, a szakszervezetek szabadságára, valamint az utazásra és a lakóhely, munkahely és oktatási intézmény változtatásához való szabadságra. A Freedom House szerint a legfontosabb változások közé tartozik, hogy a járvány miatt elvileg szigorúbban büntetik az álhírterjesztést, szinte ellehetetlenítették az azonos nemű párok örökbefogadását, valamint azt, hogy a veszélyhelyzet miatt bevezették a parlamentet szinte figyelmen kívül hagyó rendeleti törvényhozást – írja a Telex.

A jelentésre Kovács Zoltán kormányszóvivő egy ironikus Tweetben úgy reagált, hogy nem kellett volna nagyobbat esnünk a ranglétrán, ha 2020-ban Orbán Viktor „diktatúrát vezetett be”?

https://twitter.com/zoltanspox/status/1375017085529681920?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1375017085529681920%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcdn.embedly.com%2Fwidgets%2Fmedia.html%3Ftype%3Dtext2Fhtmlkey%3D6e1069bde81047aca2912f547d10c32cschema%3Dtwitterurl%3Dhttps3A%2F%2Ftwitter.com%2Fzoltanspox%2Fstatus%2F1375017085529681920image%3Dhttps3A%2F%2Fabs.twimg.com%2Ferrors%2Flogo46x38.png

Forrás: Telex

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!