Pesti Srácok

A pápa húsvéti beszédében a koronavírus elleni vakcinák igazságos elosztását sürgette

A pápa húsvéti beszédében a koronavírus elleni vakcinák igazságos elosztását sürgette

Ferenc pápa a húsvét vasárnapján megtartott ünnepi szentmise után mondott beszédében elítélte a világ fegyveres konfliktusait, a fegyverkezést, és méltányos vakcinaelosztást sürgetett a nemzetközi közösségtől a koronavírus elleni harcban.

Arra kérte a világ országait, hogy gyorsítsák fel a vírus elleni vakcinák szétosztását és beadását, különösen a szegények körében. A katolikus egyházfő szerint a nemzetközi közösségnek el kell köteleznie magát az oltóanyagok méltányos megosztása mellett a szegényebb országok javára. A pápa hangsúlyozta azt is, hogy a koronavírus-járvány nagyon súlyos gazdasági és társadalmi válságot teremtett, amely mindenekelőtt az elesettebbeket sújtotta. Ezért botrányosnak nevezte a vészhelyzet ellenére zajló fegyveres konfliktusokat, valamint a fegyverállomány növelését. Ferenc pápa beszédében megemlítette a betegeket és azokat, akik a világjárványban elveszítették hozzátartozóikat, szeretteiket. Támaszt sürgetett az egészségügyi dolgozók számára, és ellátáshoz való jogot mindenkinek.

A világban zajló konfliktusokkal és feszültségekkel kapcsolatban a pápa előszőr Haitiről beszélt, támogatását fejezve ki az erőszak uralta sziget lakosainak. Hasonlóképpen méltatta a demokrácia mellett elkötelezett fiatalokat Mianmarban. Köszönetet mondott a háború és szegénység elől menekülőket befogadó Libanonnak és Jordániának. Békét sürgetett Szíriában és Jemen számára, valamint fegyverletételt Líbiában. Párbeszédet és békés együttélést sürgetett az izraeliek és a palesztinok között.

A beszéd után a katolikus egyházfő latinul elmondta a Rómának és a világnak szóló hagyományos Urbi et Orbi áldását.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/AFP/Andreas Solaro

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!