Pesti Srácok

Ne féljetek, magyarok, megjöttek a cigányok! – Közteret neveztek el Budapesten Puczi Béláról

Ne féljetek, magyarok, megjöttek a cigányok! – Közteret neveztek el Budapesten Puczi Béláról

Több roma szervezet kérésének megfelelően a Nemzetközi Roma Nap alkalmából, április 8-án Puczi Béláról, az 1989-es marosvásárhelyi tüntetések roma hőséről elnevezett közteret avatott fel a Fővárosi Önkormányzat a Westend Bevásárló Központ, a Váci út és Nyugati tér által határolt területen.

A teret április 8-án csütörtökön, a Nemzetközi Roma Napon avatta fel a főpolgármester Setét Jenő polgárjogi aktivistával, az Idetartozunk Egyesület vezetőjével, Kerpel-Fronius Gábor főpolgármester-helyettessel és Győrffy Máté terézvárosi alpolgármesterrel. A helyszínválasztás és a köztér elnevezése szimbolikus döntés: Puczi Béla Magyarországra menekülése után, a halálát közvetlenül megelőző időszakban a Nyugati pályaudvar mellett élt hajléktalan emberként, egyedül, nyomorban. Setét Jenő elmondta, a mai nap arra is alkalom, hogy elismerjük a romák és az ő hőseik létezését; nem elhanyagolható az a kérdés sem, hogy a roma közösségek reprezentációja megvalósul-e a közös fizikai térben.

„Ne féljetek, magyarok, megjöttek a cigányok” – ezt a szállóigévé vált mondatot kiabálták Marosvásárhelyen a magyar ajkú cigányok, akik harcba szálltak a botokkal, kövekkel felfegyverzett, leitatott, dühös románokkal, akik a román hatóságok cinkos közreműködésével támadtak az erdélyi magyarságra. Puczi Béla társaival önzetlenül, a saját életüket veszélyeztetve rengeteg magyar életet mentettek meg. Az 1990-es marosvásárhelyi Fekete március csodálatos hőse, Puczi Béla (1948–2009) több mint tíz éve a Terror Háza Múzeum kezdeményezésére kapott Petőfi-emléklapot a helytállásáért. A posztumusz elismerést 2010-ben Balog Zoltán, az országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának akkori elnöke adta át az özvegynek, Barabás Máriának.

Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!