Pesti Srácok

Az olasz kormányfő arra inti a Vatikánt, hogy ne avatkozzon bele a homofóbia elleni törvénytervezet vitájába

Az olasz kormányfő arra inti a Vatikánt, hogy ne avatkozzon bele a homofóbia elleni törvénytervezet vitájába

Mario Draghi olasz kormányfő arra intette a Vatikánt szerdán, hogy ne avatkozzon bele a homofóbia elleni törvénytervezet parlamenti vitájába, mert Olaszország világi állam.

A Vatikán korábban a homofóbia és a transzfóbia ellen kezdeményezett jogszabály-tervezet módosítását kérte arra hivatkozva, hogy a változtatások sértenék a katolikusok véleményszabadságát. Draghi a szenátusban elmondott beszédében leszögezte: a római parlament szabadon megvitathat törvényjavaslatokat, és elfogadhat jogszabályokat. Olaszország világi, nem pedig vallási állam – mondta, hozzátéve, hogy a jogrendszerbe olyan garanciák vannak beépítve, amelyek biztosítják, hogy a jogszabályok mindig összhangban vannak az alkotmányos elvekkel és a nemzetközi kötelezettségekkel. Az olasz kormányfő ezzel az Olaszország és Vatikán Állam közötti 1929-es lateráni egyezményre utalt, amelyben szabályozták a Vatikán és az olasz állam kapcsolatait. Sajtóelemzések precedens nélkülinek tartották az állam és az egyház modernkori kapcsolatai történetében, hogy a Vatikán "beleszól" az olaszországi törvényalkotásba. A Vatikán ugyancsak a lateráni egyezményre hivatkozva kifogásolta, hogy a törvénytervezet korlátozhatja a katolikus híveknek a szerződésben garantált vallásszabadságát. A szentszék jogi értelmezése szerint a törvénytervezet csorbítja az egyház szabadságát és a hívők véleményalkotását, mivel utóbbinak büntetőjogi következménye lehet. A törvénytervezet a büntetőtörvénykönyvnek a diszkriminációra vonatkozó részét akarja módosítani: a faji, a nemzetiségi és a vallási okokból eredő kirekesztést a biológiai nem, a társadalmi nem, a szexuális orientáció, valamint a testi és a szellemi fogyatékosság miatti diszkriminációval egészítenék ki súlyosbító körülményként. A javaslat jelenleg a felsőházi szavazás időpontjának kitűzésére vár.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/ANSA/Alessandro Di Meo

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!