Pesti Srácok

Kirúgják a fehér bőrű művészeket a brit állam által támogatott utazó operatársulatból

Kirúgják a fehér bőrű művészeket a brit állam által támogatott utazó operatársulatból

A brit állam által támogatott English Touring Opera nevű utazó társulat nem ajánl 2022 tavaszán új szerződést egyes negyven és hatvanhat év közötti zenészeinek, akiknek egyetlen „bűnük” az, hogy fehérek. A társulat vezetői az állami művészeti tanács nyomására tizennégy fehér bőrű művészt tesznek utcára a „sokszínűség” jegyében – derül ki az Origo cikkéből.

Az English Touring Opera egy utazó társulat, a brit állam támogatja, hasonló ahhoz, mint Magyarországon a Déryné program. A kirúgott zenészek között olyanok is vannak, akik már 20 éve az opera tagjai. A társulat vezetői az állami művészeti tanács, az Arts Council England sokszínűségi útmutatására hivatkoztak – írta a The Times.

„Sokszínűség”

A tanács tagadja, hogy utasítást adott volna, de azt elismerte, hogy beszélgettek arról, hogyan ne sértse meg az opera a finanszírozási kritériumokat. James Conway, az English Touring Opera igazgatója levelet írt a zenészeknek, amelyben arról értekezik, hogy a társaság jelentős változásokon megy keresztül, és ezek között szerepel mindenfajta sokszínűség növelése. Még azt is leírta, hogy az elsődleges szempont a sokszínűség lesz – vagyis nem a művészeti szempontok. A zenészszakszervezet elítélte a döntést és a levelet elborzasztónak nevezte.

PestiSracok facebook image

Az English Touring Opera Nagy-Britannia városaiban turnézik, hasonlóan a magyar Déryné Programhoz, évente nagyjából 50 ezren nézik meg az előadásaikat. A társulat tagjai a járvány miatt az elmúlt év nagy részében nem tudtak dolgozni, felélték tartalékaikat. Abban bíztak, hogy most vissza tudnak térni a munkához, és törleszthetik a felvett kölcsönöket – erre azonban nem lesz lehetőségük.

Forrás: Origo; Fotó: theartsdesk.com (képernyőfelvétel)

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!