Pesti Srácok

Egy francia EP-képviselő szerint az EU politikai eszközként használhatja a feltételességi mechanizmust Magyarországgal szemben

Egy francia EP-képviselő szerint az EU politikai eszközként használhatja a feltételességi mechanizmust Magyarországgal szemben

A jogállamiság körülhatárolt meghatározása nélkül fennáll a kockázata annak, hogy az Európai Bizottság politikai kényszerítő eszközként alkalmazza az uniós költségvetés védelmét szolgáló feltételességi mechanizmust Magyarországgal szemben – jelentette ki Hélène Laporte, a francia Nemzeti Tömörülés párt európai parlamenti (EP-) képviselője Strasbourgban, az MTI-nek nyilatkozva szerdán.

Hélène Laporte az Európai Parlament plenáris ülésén elfogadni tervezett, a jogállamiság magyarországi és lengyelországi helyzetével foglalkozó állásfoglalásához kapcsolódóan arról tájékoztatott, hogy az EP Identitás és Demokrácia (ID) nevű frakciója egy Magyarország mellett kiálló, alternatív határozati javaslatot terjesztett elő. Közölte, hogy az EP-állásfoglalás tervezett szövege használja a jogállamiság fogalmát, a fogalomnak azonban nincs általánosan elfogadott, uniós szintű jogi meghatározása, ez pedig teret enged a homályos értelmezéseknek. A Magyarország mellett kiálló javaslatot előterjesztő EP-képviselők arra hívják fel a figyelmet, hogy a jogállamiság körülhatárolt meghatározása nélkül az Európai Bizottság politikai fegyverként alkalmazhatja a feltételességi mechanizmust.

– fogalmazott. Az EP-képviselő elmondta: a javaslat mindenekelőtt felhívja a figyelmet arra, hogy az egyes tagállami joghatóságok másként értelmezik a jogállamiság fogalmát, ami azt jelenti, hogy nincs uniós szintű egyetértés a fogalom értelmezését illetően. Tervezetük megerősíti, hogy az Európai Unió túlterjeszkedett hatáskörén, amikor elfogadta a feltételességi mechanizmust. A javaslat kiemeli, hogy az uniós költségvetés nem lehet tárgya politikai nyomásgyakorlásnak. Arra is figyelmeztet, hogy az EU megkerülheti az eljárási követelményeket az uniós alapszerződés hetes cikke szerinti, az uniós alapértékek csorbulásának veszélyét vizsgáló eljárások esetében. Hélène Laporte hangsúlyozta: a feltételességi mechanizmus egy irányított politikai eszköz.

PestiSracok facebook image

– jelentette ki a francia EP-képviselő.

– tette hozzá Hélène Laporte.

Forrás: MTI; Fotó: Wikipédia

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.