Pesti Srácok

Polt Péter: a magyar ügyészség együttműködése az uniós, csalás elleni szervezetekkel nem csupán szoros, de eredményes is

null

Az Európai Ügyészségről, a magyar ügyészség és az uniós társszervezetek együttműködéséről tartott előadást Polt Péter legfőbb ügyész Bécsben, az Európai Unió tagállamainak ügyészségeit tömörítő szervezet, a Network (Az Európai Unió tagállamai Legfelsőbb Bíróságai mellett működő ügyészségek vagy azonos jogállású intézmények Hálózata) ülésén. A legfőbb ügyész elmondta, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatallal (OLAF) nagyon jó az együttműködés, az Európai ügyészség pedig úgy is tud kontrollt gyakorolni az EU pénzügyi érdekeit sértő cselekményekkel szembeni fellépést érintően a magyar ügyészség tevékenysége felett, hogy nem csatlakozunk hozzájuk.

– kezdte hozzászólását Polt Péter.

Szoros az együttműködés az OLAF-fal

PestiSracok facebook image

A legfőbb ügyész elsőként az Európai Csalás Elleni Hivatallal (OLAF) kialakult hatékony, közös munkára hívta fel a hallgatóság figyelmét. A szervezettel idén februárban együttműködési megállapodást is kötött a Legfőbb Ügyészség.

– ismertette az adatokat európai kollégáival, köztük az EPPO elnökével, Laura Codruţa Kövesivel a magyar legfőbb ügyész.

– tette hozzá Polt Péter. Kifejtette: mindez azt is jelenti, hogy az OLAF – közvetett módon – a magyar ügyészség tevékenysége révén, képes érvényesíteni az unió büntetőigényét, amelyet más tagállamok esetében közvetlenül az EPPO lát el.

Jó helyen állunk az uniós pénzügyi csalások elleni fellépés ranglistáján

Polt Péter legfőbb ügyész nagy jelentőségűnek nevezte a Eurojusttal és a közös európai nyomozócsoportokkal folytatott munkát is, amelyek szintén hozzájárulnak az uniós pénzügyi források elleni cselekmények feltárásához, hiszen azok sokszor határokon átnyúló tevékenységek.

– hangsúlyozta a legfőbb ügyész.

– tette hozzá Polt Péter.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekmények esetében – ha az Európai Unió azt szükségesnek látja – pótmagánvádlóként léphet fel. Erre a magyar jogrendszer a magyar ügyészség álláspontja szerint ma is lehetőséget ad. Az Európai Uniót – ebben az esetben mint sértettet – a pótmagánvádas eljárás során akár az Európai Ügyészség is képviselheti. Ez a megoldás alkalmas lenne arra, hogy az Unió intézményei – legalábbis közvetett módon – kontrollt gyakoroljanak a magyar ügyészség tevékenysége felett, legalábbis az EU pénzügyi érdekeit sértő cselekményekkel szembeni fellépést érintően, anélkül is, hogy Magyarország csatlakozna az EPPO-hoz.

Az Európai Ügyészséggel 2021 áprilisában egyébként munkamegállapodást kötött Magyarország Ügyészsége – a szervezetben nem részt vevő országok közül elsőként és egyedüliként.

– hangsúlyozta a legfőbb ügyész.

– fogalmazott Polt Péter, aki azzal zárta előadását, hogy az EU pénzügyi érdekeinek védelmében minden lehetséges jogi eszközzel és az uniós együttműködési módok leghatékonyabb gyakorlásával kell növelni a magyar és egyben uniós büntetőigény érvényesítésének eredményességét.

Az Európai Unió tagállamai Legfelsőbb Bíróságai mellett működő ügyészségek vagy azonos jogállású intézmények Hálózata 2009-ben alakult. A Hálózat soros elnöki posztját 2011. májusa és 2012. májusa között Dr. Polt Péter legfőbb ügyész töltötte be. A Hálózat éves konferenciáját 2012. májusában Magyarország Ügyészsége rendezte.

Forrás és fotó: ugyeszseg.hu

Ajánljuk még