Pesti Srácok

Oroszország Szíriából csoportosít át egységeket Ukrajnába

Oroszország Szíriából csoportosít át egységeket Ukrajnába

Oroszország Sz-300-as légvédelmi rakétaüteget vont ki Szíriából és telepített a Krím félsziget melletti orosz kikötőbe – közölte a műholdas képek kiértékelésével foglalkozó ImageSat International (ISI) izraeli cég. Az ISI műholdfelvételein az üteget áprilisban a szíriai Maszjaf városában lehetett látni, majd egy augusztus 25-én készült képen üres térség látszik, miután a rakétarendszereket a tartúszi kikötőn keresztül kihajózták az országból feltehetően a légvédelmi képességek növelése céljából az ukrajnai hadművelet közepette.

További felvételeken az üteg egyes elemeit lehetett látni a tartúszi kikötőben augusztus 12. és 17. között. Augusztus 20-ra a harceszközöknek már nem volt nyomuk. Az ISI elemzése szerint Szíriát a Sparta II nevű orosz hajón hagyták el, ami Novorosszijszk kikötőjébe indult.

Az ISI felvételein egyébként látni lehetett azt is, hogy az Sz-300-asok radaregységét a Szíriában lévő hmejmími orosz légibázisra szállították. Az izraeli cég elemzői szerint onnan – annak súlya miatt – valószínűleg egy Il-76-os katonai teherszállító repülőgépen fogják elszállítani Oroszországba.

Fotó: ISI/AFP
PestiSracok facebook image

A hajóforgalmat nyomon követő Refinitiv Eikon cég szerint a Sparta II jelenleg Novorosszijszk kikötőjében van, amit a Dardanellák tengerszoroson keresztül ért el. Az orosz védelmi minisztérium nem reagált a megkeresésekre.

A Reuters hírügynökség megjegyezte, hogy ha az értesülést megerősítik, az a légvédelem jelentős megerősítését jelentené az ukrajnai harctér közelében, ahol az orosz erők több csapást is elszenvedtek. Az egyik ilyen incidens során nyolc orosz harci repülőgép semmisült meg a Krím félsziget egyik légitámaszpontján bekövetkezett robbanásokban.

Forrás: MTI, Fotó:ma7.sk

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!