Pesti Srácok

XXI. Század Intézet: Brüsszel és a vezető európai államok szinte megfeledkeztek a Nyugat-Balkánról

null

Kosztur András, a XXI. Század Intézet vezető kutatója a 888.hu-nak adott interjújában elemezte a Koszovó és Szerbia között felújult feszült helyzetet. A kutató szerint az ukrajnai háború rávilágított arra, hogy Brüsszel és a vezető európai államok szinte megfeledkeztek a Nyugat-Balkánról. Ez pedig a térség konfliktusainak kiújulásához, valamint más hatalmak − Oroszország, Kína, Törökország − befolyásszerzéséhez vezethet.

A szakértő a napokban pattanásig feszült koszovói−szerb helyzetről kérdezték, amivel kapcsolatban elmondta: habár a mostani konfliktust a koszovói vezetés által kiadott rendelkezés váltotta ki, amely augusztus 1-től érvénytelenné tette volna a szerb dokumentumokat az ország területén, végső soron a 2008-ban függetlenné vált állam kérdésének rendezetlensége jelenti az ellentétek forrását. A feszült helyzet aztán végül amerikai nyomásra rendeződött; erről Kosztur András a 888.hu-nak adott interjújában elmondta, hogy az Egyesült Államoknak hatalmas befolyása van Koszovóban, ugyanis a nyugat-balkáni állam Washingtonnak köszönheti de facto függetlenségét.

− mutatott rá a kutató. Kosztur András kifejtette: a balkáni térség integrációja már az ukrajnai háború előtt lelassult, ez pedig hozzájárult ahhoz, hogy a régió vitás kérdéseinek rendeződése elodázódott.

PestiSracok facebook image

− fogalmazott. Aleksandar Vučić szerb elnök azon kijelentéséről, miszerint Albin Kurti az új Volodimir Zelenszkij, aki majd harcolni fog a nagy szerb hegemónia ellen, a kutató elmondta: az államfő arra a koszovói narratívára utalt, amely szerint Szerbia Oroszország Ukrajna elleni háborús forgatókönyvének megismétlésére készül és a szerb kisebbségek jogaira hivatkozva lerohanja Koszovót.

− hangsúlyozta Kosztur András. Arra a kérdésre, hogy elképzelhető-e a háború a két ország között, a szakértő elmondta: ilyen feszült kapcsolatokban bármikor fennáll az eszkaláció veszélye. Hozzátette: ez nagyban függ a nagyhatalmak hozzáállásán is, főképp az Egyesült Államokén, amely közvetlenül, katonailag is jelen van a térségben a KFOR -csapatok keretein belül.

− mutatott rá Kosztur András.

Forrás: 888.hu; Fotó: Twitter

Ajánljuk még