Pesti Srácok

A mai napon megbízhatja a brit uralkodó Rishi Sunakot a kormányalakítással és Truss lemondását is elfogadja

A mai napon megbízhatja a brit uralkodó Rishi Sunakot a kormányalakítással és Truss lemondását is elfogadja

III. Károly király kedden várhatóan megbízza a kormányalakítással Rishi Sunakot, a kormányzó brit Konzervatív Párt új vezetőjét, miután elfogadja a 45 napig hivatalban lévő Liz Truss lemondását. A brit uralkodó másfél hónapja van a trónon, de Sunak a második miniszterelnök, akit beiktat.

Sunakot az alsóházi konzervatív frakció választotta hétfőn nagy többséggel a pártvezetői posztra. A tisztségről Sunak elődje, Liz Truss múlt csütörtökön lemondott, miután szeptember végén előterjesztett adócsökkentési programja – amelynek finanszírozási hátterét a piaci szereplők nem látták biztosítottnak – hatalmas piaci felfordulást kavart, és ennek nyomán az alsóházi tory frakció jelentős része Truss ellen fordult. Távozása a Konzervatív Párt éléről miniszterelnöki tisztségének megszűnését is jelenti. Truss ugyanakkor egészen addig a pillanatig ellátja a kormányfői teendőket, amíg III. Károly kedden, a londoni Buckingham-palotában formálisan el nem fogadja lemondását.

Liz Truss – akit III. Károly király édesanyja, II. Erzsébet királynő szeptember 6-án, halála előtt mindössze két nappal nevezett ki miniszterelnökké – lemondása bejelentéséig alig 45 napot töltött a Konzervatív Párt és a kormány élén. Ezzel ő lett a brit politikatörténet legrövidebb ideig hivatalban lévő miniszterelnöke. Truss kedden kora délelőtt még összehívja utolsó kabinetülését, majd rövid nyilatkozatot tesz a Downing Streeten. Ezután a Buckingham-palotában audiencián fogadja őt a király, akinek formálisan bejelenti lemondási szándékát. Károly ezt elfogadja, majd a hagyományos protokoll alapján nem sokkal később szintén audienciára hívja és kormányalakítással bízza meg Rishi Sunakot. Sunak ezután – immár az Egyesült Királyság miniszterelnökeként – a Downing Streetre hajtat, ahol várhatóan rövid sajtónyilatkozatot tesz.

III. Károlynak – aki édesanyja szeptember 8-án bekövetkezett halála óta az Egyesült Királyság uralkodója – a trónon eltöltött eddigi másfél hónapja alatt Rishi Sunak lesz a második miniszterelnöke Liz Truss után. II. Erzsébet királynőnek – aki hetven évet töltött a brit trónon – tizenöt miniszterelnöke volt, az első közülük Sir Winston Churchill.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Fotó: Getty Images

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.