Pesti Srácok

Áder: minden ember tehet a vízválság enyhüléséért, a fenntarthatóság növeléséért

null

Minden egyes ember tehet azért, hogy enyhüljön a Földön tapasztalható vízválság, hogy fenntarthatóbb módon éljünk – mondta Áder János volt köztársasági elnök a sarkadi Bay Zoltán Gimnázium és Kollégium diákjainak szerdán. A korábbi államfő A vízválságtól a fenntartható fejlődésig címmel tartott – sok fotóval, info- és videografikával, mobiltelefonos, interaktív szavazással és videoklip vetítésével tarkított – előadást százharminc diák előtt a Békés megyei településen. Kifejtette: az elmúlt száz évben megnégyszereződött az emberiség létszáma, de a népesség növekedéséhez képest a vízfogyasztás kétszeres, az energiafogyasztás háromszoros ütemben emelkedett.

– fogalmazott. Áder János elmondta: ma 2,5 milliárd ember él vízhiányos területen, 2050-re 4,5–5 milliárd ember fog majd. A volt köztársasági elnök ezután a világban előforduló kevés víz, sok víz és szennyezett víz jelenségeit, az általuk okozott károkat, negatív következményeket mutatta be a diákoknak.

PestiSracok facebook image

– támasztotta alá közelmúltbeli fotókkal mondandóját. A kevés vízről szólva idézte az Európai Bizottság egyik jelentését, amely szerint ötszáz éve nem volt ilyen aszály Európában.

– fűzte hozzá. Megoldási módok – szerinte – vannak vállalati szinten is. Kifejtette: a Planet Expón 183 kiállító mutatott be innovatív, a fenntarthatóságot növelő ötleteket; a kiállítók kétharmada magyar volt.

– sorolt példákat.

– húzta alá. Vannak feladataik a szakmáknak is, ezért Áder János arról is kérdezte a fiatalokat, kit milyen pálya érdekel. A mérnöki pályára készülőknek azt mondta, rájuk vár például a fenntarthatóság szempontjából oly fontos problémák megoldása, mint a nap- és a szélenergiát hosszú távon, környezetbarát módon és olcsón tárolni képes rendszerek kidolgozása, vagy annak kitalálása, hogyan lehet energiát szállítani nagy távolságra jelentős hálózati veszteség nélkül. Az informatikai pálya iránt érdeklők figyelmébe egy olyan rendszer kidolgozását ajánlotta, amely adatok segítségével pontos képet tud adni a környezet, azon belül a talaj nedvességtartalmának változásáról, az invazív fajok (állatok, növények) megjelenéséről.

– jegyezte meg.

– hívta fel a figyelmet.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Ajánljuk még