Pesti Srácok

A Teherán elleni szankciók feloldását sürgette az iráni és a kínai elnök Pekingben

A Teherán elleni szankciók feloldását sürgette az iráni és a kínai elnök Pekingben

A Teherán elleni szankciók feloldását sürgette Pekingben csütörtökön Ebrahím Raíszi iráni elnök és kínai hivatali partnere, Hszi Csin-ping, emlékeztetve arra, hogy a büntetőintézkedések eltörlése része az iráni atomprogrammal kapcsolatos, jelenleg függőben lévő nemzetközi megállapodásnak. A két elnök az egyeztetést követően közös nyilatkozatban tudatta, hogy Hszi Csin-ping elfogadta iráni kollégája meghívását, és nemsokára ellátogat a síita államba. Hszi legutóbb 2016-ban járt az országban, közel-keleti diplomáciai körútjának részeként.

A közös nyilatkozatban a 2015-ben elfogadott közös átfogó akcióterv (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA) betartására szólítottak fel. Ennek keretében állapodott meg Irán több országgal, köztük az Egyesült Államokkal is, hogy korlátozza nukleáris programját, cserébe a gazdasági szankciók enyhítéséért. Donald Trump akkori amerikai elnök azonban 2018-ban egyoldalúan kiléptette az Egyesült Államokat az egyezményből, és visszaállította az Iránnal szembeni büntetőintézkedéseket. Utódja, Joe Biden azt hangoztatta, hogy kész visszatérni a megállapodáshoz, ha Teherán is visszaállítja a nukleáris korlátozásokat, a tárgyalások azonban a Washington által ismét feloldandó szankciók mértékén akadoznak.

– jelentette ki Hszi Csin-ping és Ebrahím Raíszi a közös nyilatkozatban. A felek hangsúlyozták, hogy a szankciók feloldása és Irán gazdasági érdekeinek biztosítása fontos elemei a megállapodásnak. Hszi azt ígérte, Kína segíteni fogja Iránt a tárgyalásokban, és támogatja az országot szuverenitása, függetlensége, területi épsége és nemzeti méltósága megőrzésében, illetve abban, hogy ellenálljon a megfélemlítésnek.

PestiSracok facebook image

– jelentette ki a két elnök a közös nyilatkozatban. A kínai államfő beszélt arról is, hogy folytatják az együttműködést a kínai kezdeményezésű, Selyemút nevű nemzetközi kereskedelmi kezdeményezés keretén belül. A közös nyilatkozatban kitértek Afganisztánra is, felszólítva az országban hatalmon lévő, iszlamista tálibokat, hogy mielőbb kezdjenek egyeztetéseket egy, az ország összes etnikai kisebbségét és politikai irányzatát magába foglaló kormány megalakításáról. Mindemellett sürgették Kabult, hogy vonja vissza a nőket a felsőoktatásból kizáró rendeletét.

Hétfőn a felek 20 szándéknyilatkozatot írtak alá a többi között a kereskedelem, a mezőgazdaság és a környezetvédelem terén – ismertette az IRNA iráni állami hírügynökség. Hétfőn kezdődött háromnapos kínai útjára Raíszit elkísérte Hoszein Amirabdollahián iráni külügyminiszter is. Peking az iráni olaj egyik legfőbb felvásárlójaként Teherán fontos kereskedelmi partnere.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Iráni elnöki hivatal

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!