Pesti Srácok

És akkor közölték Brüsszelben, hogy a magyar EU-elnökség alatt az ukrajnai konfliktus nem fog lezárulni

És akkor közölték Brüsszelben, hogy a magyar EU-elnökség alatt az ukrajnai konfliktus nem fog lezárulni

Az ukrajnai konfliktus valószínűleg nem fog lezárulni a 2024 második felében esedékes magyar EU-elnökség alatt - vélekedtek az Európai Parlamentben szerdán bemutatandó, a magyarországi jogállamisággal kapcsolatos jelentés szerzői brüsszeli sajtótájékoztatójukon - számol be az MTI. A képviselők aggodalmukat hangoztatták az Európai Unió Tanácsának jövő júliusban kezdődő soros magyar elnökségével kapcsolatban. Gwendoline Delbos-Corfield francia zöldpárti uniós parlamenti képviselő elmondta: véleménye szerint a legutolsó, ősszel megszavazott állásfoglalásuk óta nem történt Magyarországon előrelépés a jogállamiság terén, sőt áprilisban a magyar parlament megszavazta a panaszokról és közérdekű bejelentésekről szóló törvényt, "ami lehetővé tenné az olyan polgárok elleni feljelentést, akik nem értenek egyet a kormány narratívájával vagy az alkotmánnyal". Mint mondta, "ezt a jogszabályt, amint a gyermekvédelmi törvénynek nevezett LMBTQ-ellenes törvény bevezetését is a putyini törvények inspirálták".

Hozzátette, hogy a panasztörvény egy részét visszavonta a magyar parlament, azonban ez volt a kiindulópontja annak az ötletnek, hogy legyen egy Magyarországgal kapcsolatos új EP-határozat. Delbos-Corfield aggodalmát fejezte ki amiatt a folyamatban lévő jogalkotás miatt, "amely megfosztaná a tanárokat a sztrájkjogtól, és ellenőrzés alá vonná őket és a diákokat". Hangsúlyozta: mivel Magyarországon a helyzet nem javul többek között az igazságszolgáltatás terén sem, az Európai Bizottságnak fent kell tartania a Magyarországnak szánt uniós források befagyasztását. Magyarország uniós elnökségével kapcsolatban elmondta, sok aggályt vet fel az, hogy Magyarország elnöklése az új európai parlamenti és európai bizottsági mandátum megkezdésével esik egybe.

- magyarázta. Hozzátette, arról is értesültek, hogy a Tanácsban néhányan valóban nagyon aggódnak a magyar elnökség miatt, ami szerinte nagyon jó hír, mert most már nem lehet félretenni a témát.

PestiSracok facebook image

- hangsúlyozta.

Isabel Wiseler-Lima néppárti EP-képviselő arról beszélt, hogy a soros elnökség hat hónapja alatt Magyarország lesz az EU arca, ami aggodalomra ad okot az Orbán Viktor által tett nyilatkozatok fényében. Mint mondta, Magyarországon nem történt előrelépés például a kampányfinanszírozás átláthatósága, a média függetlensége, az egyenlő bánásmód és az adatvédelem terén. Enyhén pozitív változások történtek a bírói függetlenséggel, valamint a korrupció és a befolyási összeférhetetlenség elleni küzdelemmel kapcsolatban.

- húzta alá.

Thijs Reuten holland munkáspárti EP-képviselő szerint a Tanácsnak be kell látnia, hogy

-fogalmazott.

Felhívta a figyelmet arra, hogy "Orbán Viktor miniszterelnök káros hatást gyakorol az uniós külpolitikára", fontos, Ukrajna támogatásával kapcsolatos döntéseket vétóz meg, ami árt az EU hitelességének, és véleménye szerint a helyzet csak romlana, ha Magyarország lenne a Tanács elnöke. Továbbá szerinte fennáll annak a veszélye, hogy "Orbán Viktor saját politikáját "beleerőltetné" az uniós elnökségbe, ami egyértelműen nem egy elnökséget betöltő ország feladata".

- húzta alá.

Sophie in 't Veld holland liberális EP-képviselő amiatt fejezte ki aggályait, hogy az Európai Bizottság tárgyal Magyarországgal a felfüggesztett uniós forrásokról.

- jelentette ki. Mint mondta, erről egyértelműen a Tanácsnak kell döntenie, "de kemény beszélgetést kellene folytatniuk a magyar miniszterelnökkel, és meggyőzni arról, hogy hagyja ki az elnökséget." Véleménye szerint amennyiben mégis sor kerül a magyar elnökségre, annak folyamán az Európai Parlamentnek előtérbe kellene helyeznie azokat a szereplőket, akiket Magyarországon elhallgattatnak.

Malin Björk svéd baloldali EP-képviselő szerint gyengíti az EU-t, ha elnökségét "egy jogállamisági szempontból elszigetelt ország", Magyarország vezeti.

- hangsúlyozta.

Forrás és kép: MTI

Ajánljuk még