Pesti Srácok

Ferenc pápa: a migrációhoz hasonlóan a hazában való maradás jogát is biztosítani kell

Ferenc pápa: a migrációhoz hasonlóan a hazában való maradás jogát is biztosítani kell

"Legyen szabad a választás a migráció és a maradás között" mottóval jelent meg Ferenc pápa üzenete a migránsok és menekültek szeptemberben esedékes világnapjára, amelyet előzetesen a Vatikán sajtótájékoztatón mutatott be.

Az olaszul és további hét nyelven közölt pápai dokumentum előszava emlékeztetett, hogy a Szabadok elindulni, szabadok maradni jelszó az olasz püspöki kar (Cei) egy korábbi kezdeményezésének volt a címe, amellyel a Cei a kortárs migráció kihívásaira igyekezett gyakorlati megoldásokkal szolgálni.

– írta a pápa a migránsoknak és menekülteknek szentelt százkilencedik világnap alkalmából kiadott üzenetében. Ferenc pápa kifejtette: a kivándorlásnak mindig szabad döntésből kellene fakadnia, de nagyon sok esetben, ahogyan korunkban is történik, nem így van, mivel háborúk, természeti katasztrófák vagy egyszerűen az a tény, hogy az embereknek nincsen lehetősége méltó életkörülményekre saját hazájukban, milliókat késztet indulásra. A katolikus egyházfő szerint a mai migrációt a "kényszer" okozza, vagyis szegénység, félelem vagy elkeseredés miatti menekülésről van szó.

PestiSracok facebook image

– vélte Ferenc pápa, aki a fegyverkezés, a gazdasági gyarmatosítás, mások forrásainak kizsákmányolása, a teremtett világ pusztítása leállítását sürgette.

– írta Ferenc pápa. Hozzátette: az országok és a nemzetközi közösség közös erőfeszítése szükséges ahhoz, hogy "mindenki számára biztosított legyen a jog, hogy ne kelljen emigrálnia, vagyis, hogy joga legyen békében és méltóságteljesen élni saját földjén". Kifejtette: alapvető jogról van szó, amely jelentősége ellenére még nem szerepel a nemzetközi törvénykezésben. A pápai dokumentum emlékeztetett, hogy a migránsban nemcsak nehézségben levő testvért kell látnunk, hanem "magát Krisztust, aki az ajtónkon kopogtat".

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Kovács Tamás

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!