Pesti Srácok

Ismét negatív rekordot döntött a gyerekek száma Japánban

Ismét negatív rekordot döntött a gyerekek száma Japánban

Japán becsült gyermeknépessége 42. éve folyamatosan csökken, és új, rekordalacsony szintre esett – mutatták ki csütörtökön a kormányzati adatok, miközben Kisida Fumio miniszterelnök "példátlan" intézkedések végrehajtására szólított fel a születésszám növelése érdekében.

A gyermekek aránya Japán teljes népességéhez viszonyítva 11,5 százalék volt, ami 0,2 százalékpontos csökkenést mutat. Az adatok szerint 1950 óta, amióta az összehasonlítható adatok rendelkezésre állnak, ez a legalacsonyabb érték. A külföldi gyermekeket is beleszámolva a 14 éves vagy annál fiatalabb gyermekek száma április 1-jén 14,35 millió volt, mintegy 300 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban – derült ki a belügyminisztérium adataiból.

A belügy- és kommunikációs minisztérium adatai szerint a nemek szerinti lebontásban a fiúgyermekek száma 7,35 millió, míg a lánygyermekek száma 7 millió. A 12 és 14 év közötti gyermekek száma 3,21 millió volt, ezzel szemben a 2 éves vagy annál fiatalabb gyermekek száma pedig 2,43 millió, ami azt mutatja, hogy a fiatalabbak körében továbbra is csökken a gyermekek száma. Japán gyermeknépessége 1954-ben érte el a csúcsot 29,89 millióval, majd az 1970-es évek elején újabb születésszám-növekedést élt meg, de 1982 óta a gyermeknépesség folyamatosan csökken. A kormányzati adatok szerint októberben Japán mind a 47 prefektúrájában csökkent a gyermekek száma. A déli Okinava prefektúrában volt a legmagasabb a gyermekek aránya, 16,3 százalék, míg az északkelet-japán Akita prefektúrában volt a legalacsonyabb, 9,3 százalék.

A kormány a múlt hónapban létrehozta a Gyermekek és Családokok Ügynökségét a gyermekgondozással kapcsolatos politikák felügyelete érdekében, és emellett olyan intézkedéseket fontolgat, mint például a gyermeknevelő háztartások számára biztosított pénzügyi források.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Franck Robichon

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.