Pesti Srácok

Több száz fehérorosz és orosz állampolgártól vonja meg az állandó tartózkodási engedélyt Litvánia

Több száz fehérorosz és orosz állampolgártól vonja meg az állandó tartózkodási engedélyt Litvánia

Litvánia 910 fehérorosz és 254 orosz állampolgártól vonja meg az állandó tartózkodási engedélyt, mert nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek – jelentette be pénteken a litván migrációs hivatal.

A bejelentés azután történt, hogy a litván kormány kérésére kérdőívet kellett kitöltenie az ország területén élő fehérorosz és orosz állampolgároknak azzal kapcsolatban, hogy mi a véleményük az ukrajnai háborúról és a Krím 2014-ben történt orosz megszállásáról. A hivatal közleménye szerint a döntést a kapott válaszok, valamint egyéb nyilvános és nem nyilvános információk elemzése után hozták meg. A litván migrációs hivatal adatai szerint jelenleg 58 ezer fehérorosz és 16 ezer orosz állampolgár él Litvániában, akiknek háromévente kell kérelmezniük tartózkodási engedélyük meghosszabbítását. Litvániában ugyanakkor orosz kisebbség is él, amely az ország lakosságának mintegy 5 százalékát teszi ki, de litván állampolgárságukra való tekintettel nekik nem kellett kitölteniük a kérdőívet. A migrációs hivatal közölte, hogy az állandó tartózkodási engedélyétől megfosztott 1164 ember fellebbezhet a döntés ellen, és a kérelem elutasítása esetén egy hónap áll rendelkezésükre az ország elhagyására.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Vajar katonai hírügynökség

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!