Pesti Srácok

Irak a Korán-gyújtogató iraki férfi kiadását kéri Svédországtól

Irak a Korán-gyújtogató iraki férfi kiadását kéri Svédországtól

Iraki kiadatási kérelme elbírálása keretében hallgatta ki kedden a svéd rendőrség Salwan Momika iraki férfit, aki több alkalommal is nyilvánosan megrongálta az iszlám szent könyvét, a Koránt - közölte Momika és ügyvédje az AFP francia hírügynökséggel.

- mondta az aktivista.

Momika nemzetközi felháborodást váltott ki júniusban, amikor lábbal taposta és elégette a Korán egyik példányát a stockholmi nagymecset előtt az áldozat ünnepe muszlim ünnep első napján. Erre reagálva tüntetők behatoltak Svédország bagdadi nagykövetségére.

PestiSracok facebook image

David Hall, Momika ügyvédje elmondta, hogy az iraki hatóságok a Korán-égetés miatt követelik a férfi kiadását, amelyhez viszont az kell, hogy ez Svédországban is bűncselekménynek minősüljön, márpedig ez Svédországban nem bűncselekmény, így a kiadatás szerinte nem lehetséges.

Az ügyvéd szerint az üggyel megbízott ügyésznek a legfelsőbb bírósághoz kellene fordulnia, hogy döntsön a kiadatás ügyében.

A Korán júliusi újabb megrongálása után Irak elrendelte a bagdadi svéd nagykövet kiutasítását és felfüggesztette az Ericsson távközlési óriásvállalat iraki működési engedélyét. A svéd kormány elítélte a Korán-égetéseket, de hangsúlyozta az országon belül a szólás- és gyülekezési szabadság elsődlegességét.

A svéd kormány tanulmányozza a tüntetések betiltásának törvényes lehetőségét, ha vallási könyveket rongálnak meg.

Forrás, fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!