Pesti Srácok

Az argentin elnök a kapitalizmus érdemeit méltatta Davosban

Az argentin elnök a kapitalizmus érdemeit méltatta Davosban

Javier Milei, Argentína ultraliberális elnöke a szabad piacgazdaság és kapitalizmus érdemeit méltatta szerdán a davosi Világgazdasági Fórumon tartott beszédében.

- mondta a saját magát anarchokapitalistának nevező argentin elnök. A közgazdász végzettségű Milei, akit tavaly decemberben iktattak be hivatalába, egy sor reformot indított útjára, amelyek egyebek között a munka- és bérleti jog liberalizálását, az állami vállalatok privatizációját és a központi bank megszüntetését szolgálják. Mivel azonban saját pártja a törvényhozásban nem rendelkezik többséggel, ezek az újítások egyelőre megakadtak a kongresszusban.

Milei Davosban mondott beszédében azzal vádolta az iparosodott országokat, a többi között Nyugat-Európa egyes kormányait is, hogy túl mélyen belenyúlnak a piaci folyamatokba és csorbítják az állampolgárok szabadságát. Úgy vélekedett, hogy a szabályozások és a szociális rendszerek végeredményben több igazságtalansághoz vezetnek.

PestiSracok facebook image

- hangoztatta, majd beszédét kampányából ismert szlogenjével zárta: "Éljen a szabadság a fene egye meg!" Argentína súlyos gazdasági válsággal küzd, az infláció meghaladja a 200 százalékot, az egykor tehetős latin-amerikai állam lakosságának 40 százaléka a szegénységi küszöb alatt él.

Sajtójelentések szerint Milei a takarékosságból példát mutatva menetrend szerinti légijárattal utazott Svájcba. Az államfőt egyebek között Luis Caputo gazdasági miniszter is elkísérte. Az argentin delegáció Buenos Airesből Frankfurt érintésével érkezett Zürichbe.

- írta az argentin elnök az X-en, közzétéve egy a repülőn készült felvételt is. Hozzátette, hogy a pénz az argentinok erőfeszítéseiből származik, és erkölcsi kötelességének érzi, hogy a legapróbb részletekig odafigyeljen a kiadásokra.

(MTI / Kiemelt kép: MTI/EPA/Keystone/Gian Ehrenzeller)

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!