Pesti Srácok

Pályázatot hirdetett a zsámbéki önkormányzat az Öregtemplom felújítására, de a kommentelőknek nem tetszik

Pályázatot hirdetett a zsámbéki önkormányzat az Öregtemplom felújítására, de a kommentelőknek nem tetszik

A zsámbéki Öregtemplom a XIII. században épült a premontrei szerzetesek számára. 1763-ban azonban egy földrengés következtében egy része romba dőlt, a hozzá kapcsolódó monostor pedig szinte teljesen megsemmisült. A fennmaradt romtemplom hazánk egyik jelentős műemléke, hiszen kevés Árpád-kori, bazilika típusú kőtemplom élte túl a történelem sodrását. A romtemplom és környezete ma jelentős turisztikai vonzerővel bír, az önkormányzat pedig pályázatot hirdetett a rekonstrukcióra. A BORD Építész Stúdió már be is mutatta, hogy hogyan alakítaná át a meglévő templomot, de a kommentelők szerint így ronda lenne.

– mondta Bordás Péter, a BORD Építész Stúdió alapítója, vezető tervezője. A terv nem építi újjá a templomot, ötvözi a romállapotot az új kiegészítéssel. A kolostor és az új látogatóközpont tömegei részben a park szintje alá kerülnek, így a jelenlegi templomkert tere nem sérül, a fókusz egyértelműen a templomra irányul. A funkciók rendje kiemelt szerepet kapott a tervezés során. A szerzetesek, a világi hívek és a múzeumi látogatók által használt területek jól elkülönülnek, így a komplex program ellenére az épületegyüttes jól működik és megvalósítása is ütemezhető – írják. A tervek alapján azt láthatjuk, hogy nagyon modern lenne az Árpád-kori műemlék, ami a kommentelőknek is feltűnt és nem tetszik nekik. Egy kommentelő szerint

PestiSracok facebook image

Más azt írja, hogy pocsék, gáz, jobb lenne hozzá sem nyúlni.

A tervet egyébként nem díjazták.

Forrás: epiteszforum.hu, Facebook

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!